Apple iOS 7: Nové funkce pro podnikové uživatele

Albert Ryba | 27.06.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

O nové verzi operačního systému iOS 7 se hovoří hlavně v souvislosti s výrazně přepracovaným vzhledem. Nicméně Apple přidal i několik důležitých funkcí pro podnikové zákazníky, čímž chce dále posílit svoji pozici v tomto segmentu.

Vydání finální verze iOS 7 je plánováno letos po prázdninách, pravděpodobně společně s novým modelem iPhonu. Použitelný bude ovšem i pro starší přístroje, od iPhone 4 a iPadu 2 dále. Apple si na rozdíl od Googlu uvědomuje, že pro úspěch je potřeba přinést nejen uživatelsky atraktivní funkce, ale i možnosti správy a zabezpečení a nezaměřit se jen tak na jednu stránku svého operačního systému (více o novinkách pro koncové uživatele najdete v článku Apple iOS 7 přichází s novým vzhledem i funkcemi).

Pravděpodobně i proto se produkty Applu v uplynulých letech ve firmách již zabydlely, ač to nebylo primární strategií výrobce. Nicméně když se tak už stalo, nechce Apple svoje pozice ve firmách opustit a snaží se být i zde o krok před svými konkurenty.

Co tedy přinese pro podnikové uživatele iOS 7?

Správa práce s konkrétními daty

iOS 7 umožní chránit podniková data tím, že kontroluje jaká aplikace, případně jaký uživatelský účet otevírá určité dokumenty a přílohy. To pak může být úzce propojeno s IT politikami ve firmě, které mohou definovat kdo může co otevírat a lze vynutit například to, že podniková data lze otevřít jen v aplikacích určených pro byznys.

VPN pro jednotlivé aplikace

Apple zvyšuje granularitu a možnosti nastavení pro tok dat přes firemní síť a nyní lze vyhradit, které aplikace mohou využívat VPN, zatímco jiné nikoliv. To má být užitečné zejména při využívání soukromých zařízení zaměstnanců, kteří pracují z domova nebo ze vzdálených lokací a nebudou si tak moci například surfovat připojeni do firemní sítě.

Rychlé konfigurace při správě mobilních zařízení

Tuto funkci iOS 7 ocení zejména firemní IT administrátoři. Nový protokol pro správu mobilních zařízení efektivně spolupracuje s nástroji pro správu od třetích stran. Nové přístroje jsou tak zařazovány pod software pro správu automaticky hned při aktivaci a automaticky jsou v nich zapnuta vyžadovaná nastavení jak pro operační systém, tak i pro aplikace.

Vylepšený e-mail

Aplikace e-mailu v iOS 7 konečně podporuje soubory PDF a také Exchange 2010.

Podnikové SSO (single sign-on)

Spolu s iOS 7 přijde i jednoduší ověřování uživatelů pomocí systému jednotného přihlášení (SSO). Jedná se o mechanizmus, kdy uživatel zadá svoje přihlašovací údaje jen jednorázově a na základě tohoto přihlášení pak získá přístup do všech aplikací. To omezuje nutnost pamatovat si více hesel a také zkracuje dobu nutnou pro opakovaná přihlášení.

Ochrana dat aplikací třetích stran

Všechny aplikace třetích stran nyní budou mít zapnutý režim ochrany dat, takže jejich data se budou  ukládat chráněna uživatelským passkódem. Ten je spojen se silným šifrovacím mechanizmem, který využívá klíč, jenž se generuje po každém restartu přístroje. Data by tak měla být lépe chráněna před případnou snahou o jejich zneužití při získání přístroje nepovolanou osobou.

Apple tak podle komentátorů opět zvedl laťku pro podnikové mobilní platformy a i když například Samsung, Microsoft nebo BlackBerry se pokouší v korporátní sféře získat výraznější podíl, Apple jim to svými kroky neusnadňuje. Má zde již poměrně silnou základnu a dělá vše proto, aby ji neztratil a aby naopak rostla. Lze předpokládat, že novými funkcemi v iOS 7 tomuto růstu opět napomůže.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz