Apple iOS 7 přichází s novým vzhledem i funkcemi

Albert Ryba | 11.06.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Společnost Apple na konferenci WWDC ’13 podle očekávání poodhalila novou verzi svého mobilního operačního systému iOS 7. Ten většinu komentátorů a analytiků oslovil přepracovaným rozhraním a novými funkcemi, což je kombinace, která tento systém posouvá opět o krok dále.

iOS v posledních letech stagnoval, zejména z hlediska vzhledu, na čemž se podepsal i odchod klíčového softwarového manažera Applu, Scotta Forstalla. Ten dohlížel na celkový design, estetickou stránku i funkce iOS a je považován za jakéhosi otce tohoto mobilního operačního systému.

Inovované rozhraní iOS 7

Nové rozhraní iOS 7 na první pohled přichází s jednodušší úvodní obrazovkou s ploššími ikonami a tenčí typografií, která sice navazuje na stávající vzhled, aby nedošlo k pobouření stávajících uživatelů, ale současně posouvá vzhled systému o krok dále. Jonathan Ive, který je vedoucím designérem Applu, je přesvědčen, že nové pojetí má hloubku a vitalitu, podobně jako nově představený OS X Mavericks pro počítače Apple. Provázanost těchto systémů je dána i tím, že na vývoji iOS 7 se podíleli právě lidé z týmu OS X, aby pomohli urychlit vývoj. Změna není jen ve vzhledu, ale rozhraní např. nově sleduje pohyby uživatele a reaguje i na úhly jeho rukou.

Příjemným překvapením je i skutečnost, že iOS 7 bude fungovat i na starších přístrojích, konkrétně na iPhone 4 a novějším (již zastaralý model 3GS byl tedy definitivně odstřihnut, což se ovšem čekalo už u iOS 6), na tabletech iPad 2 a novějších a také na přehrávačích iPod touch čtvrté generace a novějších.

Vývoj iOS 7 bude ještě pokračovat a lze očekávat nějako drobnější změny, nicméně zásadní novinky by měly být již hotové. Finální verze iOS 7 by pak měla být uvolněna na podzim, kdy se očekává i představení nového iPhonu, který ponese pravděpodobně označení iPhone 5S.

Nové funkce v iOS 7

Hlavních vylepšení v iOS 7 se dočkaly zejména následující oblasti:

Multitasking – Apple zapracoval na zlepšení běhu více aplikací současně a multitasking je nyní dostupný pro všechny aplikace při zachování dobré výdrže baterie. Aplikace, které jsou neustále v provozu a běží na pozadí, pracují s modelem inteligentního plánování a aktualizací v případě, že je jich potřeba. Aplikace pro svůj běh také berou v úvahu podmínky připojení k síti a pokud je nedostatečné, nesnaží se provádět operace, které nejsou nezbytné. Např. aktualizace tak proběhnou na pozadí před jejich otevřením, aby pak nezdržovaly uživatele ve chvíli, kdy chce pracovat.

Safari – prohlížeč Safari přichází s novým rozhraním pro celou obrazovku, polem pro „chytré hledání“ (smart search), přepracovanou navigaci a podporuje například iCloud Keychain pro synchronizaci hesel v cloudu.

AirDrop – všechny aplikace nyní umožňují sdílení, takže lze na krátké vzdálenosti rychle předávat soubory přátelům či kolegům v práci. To má otevřít možnosti masového sdílení, které využijí například pracovní týmy. Přenos je samozřejmě šifrovaný, aby data nemohla být zachycena a odcizena.

Fotoaparát – Apple dále přišel s novým uživatelským rozhraním s živými fotografickými filtry ve stylu Instagramu. Fotografie jsou také organizovány efektivnějším způsobem, například podle toho, kdy byly pořízeny do takzvaných „momentů“, které se stávají novými organizačními prvky.

Siri – Změnu rozhraní se dočkala i virtuální asistentka Siri, která tak lépe zapadá do nového vzhledu iOS 7. Ta také může ovládat více funkcí přístroje, jako například přehrávání hlasových zpráv či zapínání a vypínání bezdrátových přenosů. Přibyla i podpora nových služeb, jako jsou Wikipedia, Twitter nebo Bing.

iOS v autě – Operační systém může být nyní úžeji propojen s podporovanými obrazovkami v automobilech. Integraci s iOS v této souvislosti plánují během roku 2014 takové značky jako Honda, Mercedes, Nissan, Volvo nebo třeba Jaguar.

Aktivace zámku – pokud je přístroj s iOS 7 ztracen nebo odcizen a „nový majitel“ se pokouší vypnout funkci Find My iPhone, přístroj se zcela zablokuje a lze jej odemknout jen pomocí správného Apple ID. To má zvýšit bezpečnost využití mobilních přístrojů, protože řada uživatelů projevovala znepokojení nad možností zneužití dat pokud přístroj padne do špatných rukou.

Control Center – gestem od spodní části přístroje nahoru je nyní možné rychle upravit důležitá nastavení, jako jas, bezdrátové připojení (Wi-Fi a Bluetooth) či nastavení aplikací.

Přehrávání hudby a rádio – mezi drobnější změny patří také galerie umělců při přehrávání hudby, hlubší integrace s iCloudem a přidání filmů a televizních show do knihovny. Apple také rozjíždí streamované rádio pro uživatele iOS (tzv. iRadio), které bude zatím dostupné v USA a později v dalších zemích.

App Store – změn se dočkal i obchod s aplikacemi App Store, který přináší rozdělení kategorií aplikací podle věku uživatele, dále doporučení aplikací s ohledem na aktuální polohu uživatele a podporována je i automatická aktualizace aplikací na pozadí.

Detailní informace o iOS 7 najdete v kompletním oficiálním videu z WWDC:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz