Bezdrátové nabíjení je o krok blíže běžné realitě

Albert Ryba | 21.06.2013 | Hardware, Mobilita | 1 komentář

Aliance zaměřující se na vývoj technologií pro bezdrátové napájení přístrojů (Alliance for Wireless Power, zkráceně A4WP), v níž působí takoví hráči jako Qualcomm, Samsung či Broadcom se rozrostla o dalšího významného člena – společnost Intel. Ten má velký potenciál posunout tyto technologie do reálného každodenního využití.

Cílem aliance je rozvíjet technologie pro bezdrátový přenos elektrické energie, což by mělo opět pozvednout o úroveň výše současné mobilní přístroje. V lednu již A4WP vydala specifikace pro bezdrátové nabíjení založené na technologii pole magnetické rezonance, která umožňuje nabíjení bez přímého kontaktu se zdrojem energie, pouhým přiložením přístroje do jeho blízkosti.

S podobnými funkcemi experimentovali v minulosti i někteří výrobci mobilních zařízení na vlastní pěst (jako například Palm), ale chyběla zde právě standardizace a možnost univerzálního použití mezi různými přístroji, kterou A4WP slibuje. Naopak se zatím nehovoří o přímém bezdrátovém napájení, které by odstranilo nutnost nabíjení jakožto mezičlánku. Protože omezující vlastností je nutnost přítomnosti přístroje přímo v energetickém poli (což by omezovalo využití zařízení) a také případné vyšší špičkové odběry, než jaké pole nabízí, což by pak vedlo k okamžité nestabilitě systému.

Jedním z dalších cílů aliance je poskytovat certifikace a loga pro produkty, které podporují bezdrátové přenosy energie a také koordinovat svoje aktivity s národními a mezinárodními regulačními úřady.

Bezdrátové nabíjení má dveře otevřené

Intel podle svých zástupců vidí v této technologii velkou budoucnost a Navin Shenoy, který je v Intelu zodpovědný za mobilní platformy, je přesvědčený, že využití technologie magnetické rezonance může zlepšit uživatelskou zkušenost a rozšířit možnosti využití mobilních přístrojů tím, že jejich nabíjení by se mohlo stát téměř automatické. Přístroje by si mohly samy hlídat stav baterie a pokud se ocitnou v blízkosti nabíjecího pole, samy se dobíjet podle potřeby. Uživatel by se nemusel o nic starat. Právě standardizace v této oblasti má podle Shenoye dodat potřebnou sílu tomuto ekosystému a výsledkem by měla být možnost simultánního nabíjení řady různých přístrojů, od nízkoenergetických zařízení přes smartphony, tablety až k ultrabookům.

Jednotlivé přístroje by se také mohly nabíjet jeden z druhého, například tablet nebo smartphone by se dobil v blízkosti notebooku, pokud by oboje podporovalo technologii bezdrátového dobíjení. Někteří členové aliance již vyvinuli přístroje, které uvedenou technologii podporují v praxi a bližší demonstraci můžete najít v následujícím videu:

1 komentář u článku “Bezdrátové nabíjení je o krok blíže běžné realitě”

  1. Jan Kameníček napsal:

    Nevidím v tom smysl. Jaký je rozdíl mezi tím, když to připojím do nabíječky nebo jestli to položím na nabíjecí podložku. A hodně by mě zajímalo, jaké jsou při tomhle nabíjení energetické ztráty. Určitě obrovské…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz