Ceny pamětí DRAM rostou, doba zlevňování skončila

Albert Ryba | 20.06.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Uplynulé roky byly v oblasti paměťových čipů (zejména DRAM DDR3) charakterizovány převyšující nabídkou nad poptávkou, což vedlo k poklesům cen a k celkovému oslabení trhu.

Výrobci se ale přizpůsobili situaci, zvýšili efektivitu výroby a omezili nadbytečné kapacity. Někteří také z branže zcela odešli, stačí vzpomenout na japonskou společnost Elpida Memory či německou firmu Qimonda. V současnosti trh ovládají prakticky jen tři hráči, čímž se konkurence snižuje – jde o korejské giganty Samsung a Hynix a o americký Micron. K dramatickým poklesům cen pamětí by tak již nemělo docházet, spíše naopak.

Produkce klesá, ceny pamětí rostou

Podle analýzy agentury IHS je to znamení, že trh s pamětmi DRAM „vyzrál“ a i přes klesající poptávku po počítačích již bude pravděpodobně mnohem stabilnější než dříve. Zatímco v roce 2008 bylo vyprodukováno 16,4 milionu ekvivalentů 300milimetrových wafferů, od té doby dochází k poklesu. Letos by to mělo být podle IHS v přepočtu zhruba 13 milionů ekvivalentů těchto wafferů, což je 24% pokles. Viz graf níže.

Vzhledem k tomu, že výrobci pamětí DRAM škrtily výrobu jak se dalo, je podle IHS v současnosti nabídka dokonce menší než poptávka, což by mělo dlouhodobě tlačit na ceny směrem vzhůru. Pro výrobce jde o dobrou zprávu, pro kupující již méně. Také obrat za prodeje RAM v prvním kvartálu dosáhl nejvyšší úrovně za poslední dva roky a zatímco v prosince 2012 vyšel 4GB modul DDR3 na 16 dolarů, v březnu 2013 to bylo již 23 dolarů. Podle IHS jde o neobyčejně velké zvýšení ceny.

Výrobci pamětí se poučili

Mike Howard, vedoucí analytik pro paměti DRAM v IHS tvrdí, že situace z uplynulých let by se již neměla opakovat, protože výrobci se poučili a dají si dobrý pozor, aby se vyhnuli přezásobení, které je nutí prodávat pod cenou a ve výsledku přináší finanční ztráty. Trh tak podle něj vyspěl a vyrovnal se se změnami, kterými celé odvětví prochází. Většina moderních čipů je také vyráběna 30nm nebo lepší technologií, což přináší lepší výtěžnost výroby.

Co se výrazně mění je i to, kde se paměti DRAM používají. Zatímco v minulém desetiletí skončilo v desktopech a noteboocích celých 65 % vyrobených pamětí, nyní je to kolem 50 % a koncem příštího roku to má být již pod 40 %. Hlavní roli konzumentů pamětí tak přebírají servery, tablety a smartphony. Ostatně i u posledních dvou kategorií zařízení se množství osazené paměti pomalu dostává na úroveň PC před několika lety, což vyrovnává výpadek způsobený menšími prodeji klasických počítačů.

Vývoj produkce waferů pamětí DRAM.

Vývoj produkce waferů pamětí DRAM.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz