Ceny smartphonů klesají spolu s rostoucími prodeji

Albert Ryba | 05.06.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Průměrná prodejní cena smartphonů by letos měla klesnout o 9 %, přičemž v roce 2012 to byl pokles o 8 %. Snižování ceny jde ruku v ruce s rostoucími prodeji a na rozvíjejících se trzích se stávají smartphony pro koncové uživatele jejich hlavní výpočetní platformou.

Podle údajů agentury IDC vzroste letos globálně prodej smartphonů meziročně o 32,7 % a celkově by měla být prodána téměř miliarda nových přístrojů. Důležitým trendem je také to, že výrazně rostou prodeje na rozvíjejících se trzích a na nich se letos prodá celých 64,8 % všech chytrých telefonů, zatímco v roce 2010 to bylo 43,1 %.

S tím souvisí zmíněný pokles cen, protože zatímco v roce 2011 byla průměrná prodejní cena smartphonu 443 dolarů, letos je to 372 dolarů a podle predikce IDC by to v roce 2017 mělo být již jen 309 dolarů. Celou studii IDC pak najdete zde – http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS24143513

Možnosti smartphonů rychle narostly

Ryan Reith, programový manažer agentury IDC k výsledkům říká, že smartphony se staly zejména na rozvíjejících se trzích jasnou volbou kupujících, kteří si často mohou dovolit jen jedno výpočetní zařízení a místo počítače je jím právě smartphone. To nutí výrobce rozšiřovat nabídku low-endových zařízení právě pro tento trh.

V současnosti jsou podle Reitha smartphony již mnohem výkonnější než počítače z doby před několika lety a bez problémů stačí na běžnou práci na internetu, multimédia, kancelářské aplikace a další využití. Také datové přenosy přes 3G sítě, které se již ve většině zemí světa staly standardem, jsou již obvykle pro většinu operací dostačující a když operátoři intenzivně budují LTE sítě, největší zlom z hlediska použitelnosti bezdrátového připojení byl právě mezi 2G a 3G mobilními sítěmi.

Lze očekávat, že výrobci v následujících letech svedou intenzivní bitvu právě na trhu low-endových přístrojů na rozvíjejících se trzích, protože mají stále možnosti, jak snižovat výrobní ceny a jak zatraktivnit svoje přístroje pro zákazníky. Naopak růst prodejů na vyspělých trzích bude jen pozvolný. Více o vývoji trendů v oblasti smartphonů najdete v následujícím interaktivním grafu z dílny IDC:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz