Jak vidí ředitelé IT svůj svět v roce 2020?

Albert Ryba | 03.06.2013 | Analýzy | Žádné komentáře

Na CIO Foru společnosti Forrester, které proběhlo před dvěma týdny ve Washingtonu, byl proveden mezi účastníky průzkum s názvem „The CIO’s World in 2020“. Ten měl ukázat, které oblasti ředitelé IT budou považovat za klíčové na začátku příští dekády a účastníci měli možnost hlasovat, co vidí jako reálnou situaci v roce 2020. Výsledky jsou poměrně jasné a je z nich dobře vidět, jak ředitelé IT v současnosti vidí budoucnost podnikových technologií.

Technologie jako odlišující prvek – celých 80 % účastníků CIO Fora je přesvědčeno, že i přes to, že technologie se stávají všeobecně dostupnou komoditou, stále budou poskytovat organizacím možnost se odlišit od konkurence. A to zejména ve způsobu výběru a využití technologií, což jsou faktory, které mohou ve výsledku vytvořit jedinečnou kombinaci. Jedna věc je tedy dostupnost technologií a druhá jejich využití v praxi.

Nástup veřejného cloudu – 85 % dotázaných je pak přesvědčeno, že většina technologií bude v roce 2020 získávána prostřednictvím veřejných cloudových služeb. Ty opět přináší jen malé možnosti pro odlišení se od konkurentů, ale jejich hlavní výhodou je obvykle nízká cena daná úsporami z rozsahu služeb, které provozovatel poskytuje. Důležité je pak vybrat takové služby, které budou co nejvíce vyhovovat potřebám firmy. Nabídka ve veřejném cloudu bude dále růst a firmy budou stále častěji využívat externí zdroje jako službu a IT oddělení, resp. podnikoví architekti, budou hrát roli určitých orchestrátorů, kteří dávají tyto zdroje dohromady do jednoho celku.

Konec centralizovaného IT – 90 % účastníků je přesvědčeno, že nadchází konec centralizovaného IT. Technologie přestanou hrát roli centrálního bodu ve firmě, ale spíše se rozpustí do pozadí každodenních operací, od marketingu, vývoje produktů, výroby a služeb, které firma poskytuje. Místo centrálně řízených zdrojů pak půjde spíše o výše zmíněný spletenec různých služeb získávaných z odlišných zdrojů.

Ovládnou trh velcí dodavatelé nebo menší inovátoři? – poměrně nejasná odpověď účastníků CIO Fora padla na otázku, zda vidí budoucnost IT v podobě dominance několika velkých hráčů a nebo široké sítě menších firem, schopných hbitěji reagovat na změnu poptávky a nabízející nejrůznější inovativní řešení. Účastníci byli nejednotní v tom, co může převážit a výsledek skončil v tomto případě nerozhodně.

Debata na toto téma má pokračovat i v dalších zastávkách CIO Fora pořádaného Forresterem, nejbližší proběhne 11. června v Londýně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz