Jaké weby na firemních PC zaměstnavatelé nejčastěji blokují?

Albert Ryba | 18.06.2013 | Aktuality, Analýzy, Internet a služby | Žádné komentáře

Blokace přístupu k webovým stránkám je v ČR úzce spojena s vykonávanou profesí. Zaměstnavatelé totiž považují některé profese za rizikové a znemožňují jim přístup k internetu nebo k jeho části. Restrikce se naopak prakticky netýkají managementu a marketingu či personalistů.

Zaměstnavatelé na vzrůstající oblibu sociálních sítí, které nejvíce omezují pracovní výkonnost zaměstnanců, reagují několika způsoby. Buď omezují přístup k internetovým službám či odstřihují od internetového obsahu paušálně všechny zaměstnance nebo alespoň vybrané profese. Firem, které zaměstnancům zcela či dílčím způsobem znemožňují přístup k internetu, je více než polovina, konkrétně 58 %.

Zaměstnavatelům nejvíce vadí erotické stránky (98 %), které jsou zpravidla odstřihovány automaticky. V nemilosti je rovněž sociální síť Facebook (82 %) a servery s bulvárním či placeným obsahem (77 %). V českých sociálních sítích typu líbímseti.cz (64 %) či Lidé.cz/Spolužáci.cz (60 %) oproti tomu ve firmách nevidí takovou hrozbu, nejspíše proto, že četnost jejich návštěv klesá.

Skladník je příkladem profese, kterou zaměstnavatelé nejčastěji odstřihují od internetu. Mezi „podezřelé“ profese se dále řadí například pracovník administrativy či účetní. U pracovníka administrativy se má za to, že jeho práce je čistě úřední a přístup k internetu jej rozptyluje od jeho výkonu. Účetním je zase často znemožňován přístup jen k některým stránkám, protože potřebují pracovat s některými zdroji, jako jsou ARES či obchodní rejstřík, které jsou přístupné na internetu. U účetních stejně jako u řady profesí, jež přicházejí do kontaktu s financemi či důvěrnými informacemi, navíc přistupují zvýšené nároky na bezpečnost, které omezují benevolentní přístup k jejich volnému pohybu na síti.

Článek vychází z podkladů společnosti Outsourcing Solution.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz