Microsoft Office pro iPhone přichází s malým háčkem

Albert Ryba | 17.06.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Poměrně překvapivě a bez předchozích ohlášení uvedl Microsoft kancelářský balíček Office Mobile pro iPhone. Nicméně jedná se spíše o rozšíření možností přístupu k dokumentům určené pro předplatitele Office 365 než o samostatný produkt, nad čímž řada komentátorů nevěřícně kroutí hlavou. Jak je vidět, Microsoft se svojí strategie upřednostňování vlastní platformy nevzdává a pokud něco nabídne uživatelům iOS, lze čekat, že v tom bude nějaký háček…

Microsoft Office Mobile jsou navíc určeny opravdu jen pro přístroje iPhone (podporovány jsou modely iPhone 4, 4S a 5, případně i přehrávač iPod Touch páté generace) a nikoliv pro tablet iPad. Jeho majitelé podle zástupců Microsoftu mají využít Office Web Apps, protože aplikace pro tento přístroj není zatím optimalizována. Lze ji sice na iPadu samozřejmě spustit, ale jen v malém okně a nebo za využití škálování grafiky, což je obvykle spíše nouzové řešení. Požadován je iOS 6.1 a novější. Produkt je na první pohled velmi podobný Office pro platformu Windows Phone.

Plnohodnotné Office jsou zde

Balíček Office Mobile je určen k plnohodnotnému přístupu, prohlížení a editaci dokumentů vytvořených v MS Excelu, Wordu a PowerPointu. Podporovány jsou i tabulky, grafy, animace či SmartArt grafika, takže dokumenty na iPhonu mají vypadat prakticky stejně jako na běžných počítačích. Microsoft slibuje, že nedojde ani k rozhození formátování při editaci přes tyto přístroje.

Uživatelé iPhonů mohou také přistupovat k dokumentům uloženým v rámci SkyDrive, SkyDrive Pro a SharePointu. Jedná se tedy o mobilní aplikaci propojenou s cloudovým prostředím. Je také možné otevírat a upravovat dokumenty, které jsou přílohou e-mailů. Synchronizace se týká například i toho, které dokumenty uživatel naposledy otevíral na svém počítači a ty se mu pak zobrazují mezi posledními otevřenými dokumenty na jeho telefonu. Pokud uživatel otevírá dokument ze služby SkyDrive nebo SkyDrive Pro, automaticky se ocitne na pozici, kde jej zavřel naposledy. K dispozici je i možnost off-line editace a změny se uloží do cloudového úložiště až dojde k připojení přístroje do sítě.

Nutnost předplatného dává smysl (pro Microsoft)

Samotná aplikace Office Mobile pro iPhone je dostupná zdarma, ale pro její využití je podmínkou již zmíněné předplatné služby Office 365. To je zásadní rozdíl oproti verzi mobilních Office pro Windows Phone, které předplatné nevyžadují. Podle komentátorů si tak Microsoft chce úžeji svázat majitelé iPhonů ke svými řešeními.

Aplikace funguje i s trial verzí Office 365, ale samozřejmě jen po omezenou dobu. Od pátku je Office Mobile k dispozici v USA, ale Microsoft plánuje v tomto týdnu uvedení celkem 29 jazykových verzí pro 135 různých trhů. Dočkat by se mělo i Česko. Otázkou je, zda uživatelé iPhonů tuto podobu Office opravdu ocení a zda Microsoftu přibude předplatitelů Office 365 a nebo zda je tímto svým krokem jen přesvědčí, že není důvod odcházet od alternativních produktů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz