Mobilní zařízení ve firmách jsou výzvou i příležitostí

Martin Noska | 25.06.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Detlev Knierim ze společnosti Citrix, který byl letos jmenován ředitelem pro region východní Evropy, nám při svojí návštěvě Prahy poskytl interview ohledně trendů v oblasti podnikové mobility, virtuálních desktopů a BYOD. Jak Detlev Knierim vidí z tohoto hlediska Česko, co jsou podle něj hlavní výzvy pro firmy, co jim tyto technologie přináší a co plánuje ve svojí nové pozici?

Do vaší pravomoci spadají kromě dalších zemí východní Evropy i ČR, SR a Polsko. Jak tyto státy vidíte ve srovnání se zbytkem světa a čím jsou podle vás čeští firemní zákazníci specifičtí?
Česká republika spolu s Polskem v regionu CEE jednoznačně vyniká. Můžeme tu vidět poměrně rychlou adopci nových technologií i nadprůměrně vzdělané uživatele. Zejména finanční sektor zde poměrně intenzivně adoptuje řešení pro virtualizaci a mobilitu a Česko je určitě z tohoto hlediska nad průměrem. I pro Citrix je ČR zajímavou zemí a nyní zde výrazně investuje a posiluje svůj tým o nové lidi.

Sleduji váš produkt XenDesktop a myslím, že nabírá spíše podobu řešení pro mobilní pracovníky. Je to jen můj pocit, nebo se opravdu toto řešení dostává primárně do této pozice?
Ano, XenDesktop se vyvíjí a mění se. Ve vašem regionu má navíc poměrně silnou pozici a spolu s relativně novým řešením XenMobile mají dohromady podíl na trhu 55 %. Nedávno pak byla představena verze XenDesktop 7 vyvíjená pod názvem Excalibur, která nabízí vyšší kompresi dat a tím pádem nižší nároky na datovou propustnost sítě u virtuálních desktopů, nabízí připravenost pro dotykové displeje a má propracovanou správu virtuálních zařízení. Chceme umožnit na virtuálních desktopech provoz jak Windows 7, tak i nových Windows 8 bez omezení.

Dá se tedy říct, že tablety jsou hlavním cílem pro využití XenDesktopu?
Vyloženě tak bych to neformuloval. Tablety se dnes prosazují hlavně v rezidenčním sektoru, ale určitě jsme na to připraveni.

Pro vaši firmu je důležité nabídnout Windows na mobilních zařízeních, což je u firem asi hodně vyžadováno. Sledujete například projekt Mohoro, na kterém pracuje Microsoft a který má umožnit provoz Windows desktopu z cloudové infrastruktury Azure? Co to pro Citrix znamená?
Microsoft je pro nás z 99 % partner a jen z 1 % konkurent, našim cílem je poskytnout nástroje pro provoz virtuálního desktopu s Windows, ale sami tyto služby neposkytujeme. Oproti tomu Microsoft nebo třeba Amazon se pasují do role poskytovatelů, takže v tomto se naše cesty nekříží.

Jsou podle vás firmy v Česku, respektive v regionu, opravdu informované, co se skutečně za BYOD skrývá, není to pro ně jen buzzword? A co byste považoval za hlavní výzvu pro organizace spojenou s tímto trendem?
Firmy si uvědomují, jaký je ve využívání soukromých zařízení zaměstnanců k pracovním účelům potenciál. Mají řadu otázek a chtějí odpovědi, proto se na nás obrací. Hlavním problémem je zcela jistě bezpečnost, aby se korporátní data nedostala mimo firmu. Proto jsme vyvinuli i zmíněný XenMobile, který umožňuje jak nastavit, tak i spravovat, zabezpečit a provozovat mobilní zařízení ve firmě.

Základem je oddělení soukromých aplikací a dat od firemních, aby nemohly vzájemně komunikovat. Pokud jde o sdílení dat, citlivé soubory jsou uloženy na bezpečném místě mimo zařízení. Uživatel k nim přistupuje vzdáleně a nemá je v mobilním zařízení, takže nehrozí jejich zneužití. Pokud BYOD nepřináší pro firmu rizika a přistupuje se k němu tímto způsobem, pak samozřejmě přináší úspory a výhody pro byznys a firma se nemusí o bezpečnost obávat.

Jak je chcete firmy přesvědčit, aby správu mobilních zařízení řešily a aby si příslušená řešení pořídily?
Máme dva hlavní argumenty, prvním z nich je flexibilita. Většina firem potřebuje mít lidi na cestách, v terénu a nikoliv připoutaných v kanceláři. Ti musí mít přístupná všechna důležitá data a musí zde být dostatečná úroveň zabezpečení. Druhým argumentem je to, že virtuální prostředí mění mentalitu zaměstnanců, kteří pak mohou lépe společně pracovat na projektech, pružněji reagovat.

Detlev Knierim, regionální ředitel pro východní Evropu, Citrix

Detlev Knierim, regionální ředitel pro východní Evropu, Citrix

Se změnou IT přichází i změna mentality, která je pro byznys důležitá. Ostatně i to je úkolem IT, aby investice do něj posunuly byznys a korporace těmto benefitům dobře rozumí, protože se jim snižují náklady a roste produktivita.

Řešení, která nabízíte, jsou poměrně hodně sofistikovaná a pokud vím, vaši zákazníci jsou hlavně z oblasti největších firem, což je ale jen omezená skupina. Chcete se zaměřit i na další segmenty trhu, které nemají až tak vyspělé IT? Jak to chcete udělat?
Je to pravda, máme v Česku řadu zákazníků z oblasti největších společností, ale i ty menší jsou pro nás důležité. To, že například výrobní firmy využívají poměrně hodně zastaralé technologie je běžné všude po světě. Máme partnerský program, který je zaměřen i na menší společnosti a také produkty, které mohou oslovit střední trh.

Jde například o VDI-in-a-box („VDI v krabici“), což je řešení, které nabídne snadné nasazení virtualizace desktopů bez nutnosti investovat dále do IT infrastruktury firmy. Není tedy potřeba dalších sofistikovaných zařízení a organizace může nasadit virtualizaci desktopů velmi rychle. Dokonce i zmíněné výrobní firmy pak v tomto virtuálním prostřední mohou provozovat třeba i zastaralé aplikace pro MS-DOS, pokud takové stále mají.

Jak chcete změnit komunikaci řešení Citrixu v ČR, na co se ve svojí strategii zaměříte?
Důležitou roli přisuzuji regionálním eventům, kde mohou lokální uživatelé mluvit o konkrétních řešeních a svých problémech. V Praze by taková akce měla proběhnout letos na podzim.

Dosud se mohli čeští uživatelé zúčastnit velkého setkání se zákazníky, které bylo pořádáno ve španělské Barceloně. Lokální požadavky jsou ale často velmi specifické a je potřeba mít prostor je konzultovat. Chceme proto pořádat jednou ročně v Česku jednu velkou akci tohoto typu a řadu menších. Jedná se o způsob, jakým chceme komunikovat se zákazníky v zemích, které jsou pro nás důležité, a Česko k nim určitě také patří.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz