Počítače v hodinkách? Google chystá útok na Apple

Albert Ryba | 28.06.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Wall Street Journal zveřejnil článek, v němž popisuje kroky Googlu ve vývoji nových zařízení. Kromě toho, že společnost údajně vyvíjí vlastní herní konzoli, také prý pracuje na tzv. chytrých hodinkách s operačním systémem Android, kterými chce konkurovat zejména hodinkám iWatch od Applu. De facto by mělo jít o miniaturní počítač, který by měl zaplnit existující mezeru na trhu a měl by umožňovat provoz softwaru pro mobilní telefony a tablety.

Trend rozvoje počítačů integrovaných do oblečení či módních doplňků předpovídají analytici již delší dobu. Právě současný růst zájmu o mobilitu podporuje vývoj nových typů zařízení tohoto typu a jak Apple, tak Google mají potenciál přinést v této oblasti velkou změnu. Chytré hodinky by se tak mohly stát dalším směrem, kterým se bude současné IT rozvíjet a otevřít tak novou část trhu. Bloomberg je ostatně považuje za další „big thing“, která přijde na trh. Více viz video pod článkem.

O chytré hodinky má být zájem

Agentura Bloomberg dále předpovídá, že by se letos mohlo prodat po celém světě již kolem 1,2 milionu chytrých hodinek (smart watches) a celkově by měly vygenerovat obrat 370 milionů dolarů. Podle odhadu ABI Research by ovšem v roce 2015 mohly tyto prodeje vyskočit již na dvacetinásobek.

Google není jedinou firmou, která se pokouší v tomto segmentu prorazit. Například Samsung v březnu ohlásil, že vyvíjí hodinky podobné smartphonu a již druhou generaci svých hodinek SmartWatch 2 pak chystá společnost Sony, ač s první generací na trhu příliš neprorazila a jejich možnosti byly značně omezené.

Přesné parametry chytrých hodinek od Googlu i Applu nejsou ještě známé a je zřejmé, že nejvíce limitujícími faktory bude kapacita baterie, velikost displeje a případně i možnosti ovládání. Chytré hodinky by neměly být alternativou smartphonu, natož pak tabletu, ale zcela novým produktem pro specifický typ aplikací přizpůsobených použití na malém displeji. Typicky půjde tedy o graficky méně náročná řešení, takže u první generace chytrých hodinek půjde jen o nastínění možného směru než o skutečné mainstreamové nasazení. Nicméně pokud se tento trend ukáže jako životaschopný, dá se předpokládat, že během několika let by se mohly hodinkové počítače (či počítače v hodinkách) stát další běžnou součástí nejen domácího, ale možná i podnikového IT.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz