Procesory AMD FX-9370 a FX-9590 útočí výkonem i cenou

Albert Ryba | 19.06.2013 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost AMD odhalila minulý týden novou řadu nejvýkonnějších čipů FX-9000 pro socket AM3+, která zahrnuje i model se zatím rekordním maximálním taktem 5 GHz. A to za poměrně překvapivě nízké neoficiální ceny, které se začaly objevovat u on-line prodejců. Nicméně taktovací frekvence není vše a je otázkou, zda AMD přesvědčí uživatele ke koupi. Komentátoři jsou spíše skeptičtí.

Procesory řady FX-9000 mají patřit mezi modely pro nejnáročnější uživatele, kteří požadují extrémně vysoký výkon. Jsou vyráběny 32nm technologií, využívají mikroarchitekturu Piledriver a disponují celkem osmi jádry. AMD sice ještě oficiální ceny nezveřejnilo, ale u internetových prodejců jako je třeba PCSuperStore.com se již objevují první nabídky. Levnější zástupce, AMD FX-9370 má základní frekvencí 4,4 GHz, respektive 4,7 GHz s využitím Turbo Core, se již u amerických prodejců objevil za cenu 576 dolarů (tedy v přepočtu něco přes 11 000 Kč). Výkonnější model AMD FX-9590 taktovaný v základu na 4,7 GHz a s Turbo Core pak dosahujíce magické hranice 5 GHz je k vidění za 920 dolarů, tedy zhruba 17 600 Kč.

Dokáže AMD FX konkurovat Intelu?

AMD slibuje zhruba o 20 % vyšší výkon než u předchozí generace osmijádrových procesorů řady FX a chce tak lépe konkurovat high-endovým Core i7 od Intelu. Nicméně jistou nevýhodou je poměrně vysoká energetická náročnost, respektive TDP, které se u procesorů FX-9000 dostává na rekordních 220 wattů.

Pro srovnání vlajková loď Core i7-3970X od Intelu s cenou 999 dolarů má maximální TDP jen 150 wattů a právě to je dnes v hledáčku řady uživatelů mnohem důležitější parametr než hrubý výkon, respektive cena. Je to dáno i tím, že disponuje jen 6 jádry (ale schopností zpracovávat 12 aplikačních vláken současně, zatímco u AMD je to jen 8) a je taktovaný jen na 3,5 GHz v základu, respektive na 4 GHz s Turbem. AMD pro dosažení podobného výkonu potřebuje více jader i vyšší takt a tím i více energie, nicméně po několika letech provozu se takto energeticky náročný procesor může poměrně hodně prodražit. Tuto skutečnost pak stále více berou v potaz jak domácí uživatelé, tak i firmy.

Je až s podivem, že AMD ještě nevzdalo souboj s Intelem v oblasti high-endových procesorů pro stolní počítače, neboť již před rokem a půl ohlásilo strategii, v jejímž rámci se chce vyhýbat přímé konkurenci s Intelem a spíše nabízet odlišné alternativy. O tom, že nové procesory řady FX-9000 jsou spíše určitým experimentem, svědčí i fakt, že by měly být (zpočátku) dodávány primárně výrobcům počítačů a neměly by se objevit v prodeji na volném trhu. Ač se tak samozřejmě různými kanály již děje.

Ostatně nejvýkonnější modely procesorů byly vždy spíše okrajovou záležitostí a měly za úkol hlavně ukázat možnosti určité architektury než být pro výrobce významným zdrojem příjmů. Intel má navíc v rukou eso v podobě mikroarchitektury Haswell a až odhalí celé portfolio procesorů postavených na jejím základu, bude pro AMD opět těžší postavit jí odpovídající konkurenci z hlediska výkonu a spotřeby.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz