Veřejná správa v ČR překvapila připraveností na IPv6

Albert Ryba | 06.06.2013 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Orgány české veřejné správy vedou v připravenosti na internetový protokol IPv6. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu provedeného sdružením CZ.NIC, správcem české národní domény, v rámci evropského projektu GEN6 zaměřeného na rozšiřování IPv6.

Podle aktuálního měření v České republice podporují nový protokol weby 48 % ústředních orgánů státní správy a 26 % měst a obcí. Pozadu je naopak implementace IPv6 na straně českých poskytovatelů připojení k internetu.

Průzkum byl postaven na analýze 2 332 webových stránek v osmi zemích EU (České republice, Lucembursku, Německu, Nizozemí, Řecku, Slovensku, Slovinsku, Španělsku) a v Turecku. Výsledky ukázaly, že Česká republika je co do adopce protokolu IPv6 připravena nejlépe ze všech, a to v segmentu ústředních orgánů státní správy, kde jej podporuje 48 % webů ministerstev a dalších centrálních úřadů. Na úrovni měst a obcí jí s 26 % patří druhá příčka za Slovenskem (28 %). Více viz následující tabulka.

 Podíl webů veřejné správy podporujících IPv6

Stát

Ústřední orgány (ministerstva, státní úřady)

Místní samospráva (obce a města)

Česká republika

48%

26%

Lucembursko

0%

0%

Německo

0%

6%

Nizozemí

42%

1%

Řecko

3%

0%

Slovensko

0%

28%

Slovinsko

5%

1%

Španělsko

5%

0%

Turecko

4%

0%


Zdroj: CZ.NIC, GEN6

Česká státní správa se k zavádění IPv6 zavázala v roce 2009 přijetím usnesení vlády, které ukládá ministrům a vedoucím ústředních orgánů státní správy zajistit přístupnost k veřejně dostupným webům a webovým službám svých úřadů prostřednictvím nového protokolu. Ačkoliv řada úřadů tuto povinnost zatím nebere příliš vážně, adopce IPv6 je stále přibližně třikrát vyšší, než u zbytku domény .CZ,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

Podle měření IPv6 Observatory založeného na 500 nejnavštěvovanějších stránkách je Česká republika s 13,4 % sice evropským premiantem v nasazení IPv6, nicméně na straně poskytovatelů připojení je nový protokol zatím spíše vzácností. Dokládají to statistiky společnosti Google, podle kterých se v Česku přes IPv6 připojuje pouhých 1,59 % uživatelů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz