Chromebooky začínají nabírat dech, prodeje rostou

Albert Ryba | 12.07.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Zatímco celý trh s PC zažívá konstantní propad, jednou z mála výjimek jsou Chromebooky, kterým se překvapivě daří. A to i přesto, že zpočátku řada komentátorů tento koncept odsuzovala k neúspěchu. Co za zájmem o Chromebooky stojí?

Podle údajů agentury Gartner klesl trh s PC za poslední čtvrtletí o 10,9 % (viz článek Gartner: Prodeje PC padají dvouciferným tempem) a výrazně se propad zejména zájem o netbooky, které jsou nyní téměř neprodejné. Nicméně společnost NPD upozornila na to, že v cenové kategorii pod 300 dolarů je jedna výrazná výjimka, kterou jsou právě Chromebooky, tedy notebooky využívající linuxový Chrome OS od Googlu.

Nízká cena Chromebooků prodává

Například v USA již Chromebooky za posledních 8 měsíců získaly zhruba 20-25 % trhu v segmentu počítačů s cenou pod 300 dolarů a v současnosti si tam drží již 5% podíl na celém trhu. Jedná se tak překvapivě o jeden z nejrychleji rostoucích segmentů z oblasti počítačů, ač ve skutečnosti spadá tento přístroj svojí koncepcí také již spíše do post-PC éry.

Zájem je zejména o levné Chromebooky, jako je například Acer C710-2856 (s cenou 199 dolarů) či o Chromebook od Samsungu s procesorem ARM (s cenou 249 dolarů). Právě v segmentu levných počítačů se totiž rychle uvolňuje místo po dříve populárních netboocích a řada uživatelů se také chce vyhnout Windows 8, které jsou dnes předinstalované na většině nových PC. I samotný Google se poučil a Chrome OS nyní umožňuje mnohem více off-line aktivit než jeho první verze a nenutí být uživatele, aby byl pro práci trvale připojený k internetu.

Chromebooky lákají i firmy

A za úspěchem strojí samozřejmě i síla Googlu, který (alespoň v USA) hodně investuje do propagace Chromebooků a vysvětluje zákazníkům jak tyto přístroje fungují. Google využívá i situace ve firmách, které se zbavují starších počítačů (zejména s dosluhujícími Windows XP) a poohlížejí se po moderní alternativě, kterou nevidí nutně vždy jen v tabletech. Microsoft tak spolu s blížícím se koncem podpory Windows XP a současně nepříliš zdařilou nabídkou přístrojů s Windows 8 paradoxně nahrává Googlu do karet a Google toho patřičně využívá.

Aby Google Chromebooky pro firmy ještě zatraktivnil, nedávno podepsal dohodu se společnostmi Citrix a VMware, aby zpřístupnil na těchto počítačích i aplikace pro byznys. Chromebooky se tak z okrajového segmentu dostávají do středu zájmu a dochází tak k roztočení spirály, které je může nadále vynášet nahoru. Google se snaží, aby Chromebooky přinášely za svojí cenu co největší hodnotu a je vidět, že tato strategie funguje. Lze předpokládat, že kromě firem Acer, Asus, HP, Lenovo a Samsung, začnou tento typ přístrojů vyrábět i další společnosti a pro Google tak může jít o další malé vítězství, kterým si dokázal ukousnout si z koláče Microsoftu na poli OS.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz