EU plánuje 30 Mb/s pro každého do roku 2020

PR článek | 18.07.2013 | Internet a služby | Žádné komentáře

Na potřebě rychlého internetu jako významném faktoru rozvoji ekonomiky se shodnou všichni. Přesto je rozvoj broadbandu poměrně pomalý.

xDSL zaostává za ostatními

Evropská unie si stanovila smělý cíl, že v roce 2020 budou mít všichni její obyvatelé přístup k internetu minimálně 30 Mb/s downlink. I když do roku 2020 je stále dost času, tak zatím aktuální situace příliš dobře nevypadá. Především totiž lidé nedostávají rychlost, za kterou si zaplatili. Podle výzkumu, který proběhl minulý rok, lidé, kteří využívají xDSL mohou využít v průměru 63,3 % rychlosti. U xDSL služeb tedy bohužel nelze mluvit o spolehlivém internetu. Průměrná hodnota rychlosti xDSL je 7,2 Mb/s.

U kabelového a optického připojení je situace lepší. Na kabelu mohou lidé využít slušných 91,4 % sjednané rychlosti a u optiky 84,4 %. Na druhou stranu je průměr rychlosti u optiky 41 Mb/s resp. 33,1 Mb/s u kabelu. Vysokorychlostní internet je tedy spíše doménou kabelového připojení nebo méně dostupné optiky.

A celkový průměr na všech přípojkách? Zdánlivě slušných 19,47 Mb/s. Není však jasné, jestli se jedná o jednoduchý aritmetický průměr, či zda jde o medián atp. Další nevýhodou výzkumu může být fakt, že speciální zařízení, které měří rychlost připojení, si spíše bezplatně objednali lidé se zájmem o internet a technologie, u kterých se dá očekávat i větší náročnost a tím pádem i vyšší rychlost internetu než u zbytku populace, která nejspíš výzkum ani nezaznamenala.

Stát by měl rozvoj internetu více podporovat

A kde je vlastně příčina tak pomalého vývoje? Na jednu stranu lze vinit providery, že neinvestují do lokalit, kde je málo potenciálních zákazníků, ale soukromá společnost musí především vydělávat a nemůže si dovolit draze pokládat optiku do každé vesnice. Na druhou stranu když už se taková společnost k podobné investiční akci rozhodne, naráží často na místní samosprávy, které vidí pouze příležitost, jak obohatit obecní kasu a hází investorovi klacky pod nohy, jak jen to jde.

Je zřejmé, že se stát neangažuje tolik, jak by měl. Sice vláda nedávno vydala strategii Digitální Česko 2.0, nicméně skutečná realizace a zákony na podporu rozvoje připojení váznou. Důkazem je třeba to, že v programu ČSSD se o internetu mluví jen asi dvakrát a ani tyto zmínky se netýkají jeho rozvoje. Není to však problém jen Česka, stejné překážky musí překonávat například i v USA.

Nezbývá než doufat, že v budoucnu politici prozřou a pomohou legislativně rozvoji připojení k internetu. Na druhou stranu někteří zlí jazykové tvrdí, že díky nezájmu politiků o internet vše ještě aspoň nějak funguje.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz