Jak vybrat řešení pro sdílení souborů ve firmě?

Albert Ryba | 15.07.2013 | Cloud, Internet a služby | Žádné komentáře

Podle agentury Forrester Research je jedním z dalších důsledků konzumerizace IT skutečnost, že lidé stále více používají cloudové služby pro sdílení a synchronizaci souborů jako je Dropbox a to jak doma, tak v práci.

Rob Koplowitz, který pracuje jako analytik Forresteru, říká, že tyto služby nabízí výraznou přidanou hodnotu pro byznys a řeší mnoho dosavadních problémů, kterou jsou zejména způsobené tím, že dnes typický zaměstnanec již nevykonává svoji práci jen v kanceláři, ale částečně i z domova nebo v jiném prostředí. K tomu pak obvykle používá řadu různých zařízení.

Služby jako Box či Dropbox si získaly oblibu díky jednoduchému rozhraní a díky možnosti sdílet soubory napříč různými typy zařízení, jak soukromých, tak i firemních. Zaměstnanci pak často soubory sdílí i mezi kolegy, klienty a obchodními partnery, dodává Koplowitz. Nicméně pro firmy to znamená kromě možného nárůstu produktivity i problém s tím, že se data dostávají mimo kontrolované IT prostředí podniku. Pro ředitele IT se tak rýsuje potřeba zhodnotit a porovnat jednotlivé poskytovatele služeb pro sdílení souborů a povolit využívání jen ty, které jsou vyhovující.

Hodnocení služeb pro sdílení a synchronizaci

Forrester pak ve svojí studii s názvem File Sync and Share Platforms, Q3 2013 provádí srovnání produktů pro sdílení a synchronizaci od 16 dodavatelů s tím, že se ve svém hodnocení zaměřuje na šíři spektra podporovaných mobilních přístrojů, flexibilitu nasazení, možnost správy, bezpečnostní funkce, možnosti synchronizace, integraci s řešeními třetích stran a možnosti prohlížení dokumentů. Vítězně pak ze srovnání Forresteru vychází již zmíněná služba Box, následována řešením Syncplicity od EMC a Connections eneterprise colaboration suite od IBM.

Ačkoliv je společnost Box, která vyvíjí stejnojmenné řešení, výrazně menším hráčem než EMC, IBM, Google či Microsoft, jedná se o její hlavní produkt, kterému se velmi intenzivně věnuje již 8 let a mí v současnosti již přes 150 000 zákazníků s celkem 15 miliony koncových uživatelů. Řešení Box v současnosti používá například 90 % firem ze žebříčku Fortune 500. Podle jiných komentátorů je jen otázkou času, než Box koupí některý z gigantů, který bude chtít posílit svoje portfolio služeb pro sdílení souborů.

Za produkty od Boxu, EMC a IBM se pak v žebříčku Forresteru umístily společnosti Citrix, Accellion, Egnyte a WatchDox. Jako další silní hráči, ale již s trochu horším hodnocením, pak skončily AirWatch, Alfresco, Dropbox a Salesforce.com. Ještě níže pak skončily produkty řešení Acronis, Hightail, Goodle (jde o službu Drive) a Microsoft (služba SkyDrive). Nejhůře pak Forrester hodnotil Novell, který do oblasti podnikového sdílení souborů pronikl teprve nedávno.

Celou studii File Sync and Share Platforms, Q3 2013 je možné stáhnout za poplatek 2495 dolarů z webu Forresteru.

Jaké řešení pro sdílení souborů vybrat?

Koplowitz, který je spoluautorem studie, říká, že trh s řešeními pro sdílení souborů je v současnosti velmi aktivní a proměnlivý a samozřejmě na něm působí více hráčů, než zmíněných 16, kteří byli pro studii vybráni. Nelze tedy vyloučit, že i řešení od zcela okrajových hráčů může být ve výsledku podařené, ale určitý podíl na trhu je obvykle zárukou jisté stability a solidnosti poskytovatele.

Rob Koplowitz současně připomíná, že řešení, které může vyhovovat jedné společnosti nemusí být vhodné pro jiný typ organizace a záleží to do velké míry na jejích unikátních potřebách, technologických prioritách a cílech byznysu. Iniciativa, jaké řešení pro sdílení souborů se bude ve firmě využívat, by však vždy měla být ze strany managementu a nikoliv od zaměstnanců samotných, čímž se docílí nejen jednotné prostředí pro sdílení, ale lze nad ním držet i určitý dohled.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz