Lenovo dělá vše proto, aby prorazilo na poli serverů

Albert Ryba | 17.07.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Čínské Lenovo je agresivním hráčem na trhu PC a není žádnou novinkou, že se intenzivně snaží, aby výrazněji prorazilo i v oblasti x86 serverů, kterou zatím ovládají takoví hráči jako Hewlett-Packard, Dell nebo IBM. Toho chce docílit i strategickými partnerstvími, která postupně přibývají a vytváří komplexní ekosystém. Zatímco ještě před několika lety se velcí hráči mohli dívat na Lenovo s despektem, dnes lze hovořit o tom, že zejména na poli řešení pro SMB jim v této firmě vyrostl zdatný konkurent.

Jedním z důležitých kroků, který byl oficiálně oznámen včera, je uzavření partnerství se společností VMware v oblasti virtualizačních řešení. Lenovo tak bude dodávat svoje ThinkServery se softwarem vSphere with Operations Management (VSOM) od VMware. Tyto balíčky jsou zaměřené na firmy z oblasti SMB / SME, které chtějí docílit vyššího výkonu a využití svých serverů a také eliminovat provozní neefektivitu, která na starším nevirtualizovaném hardwaru obvykle panuje. VSOM zahrnuje možnost pokročilé správy virtuálních strojů, analýzy možných problémů a jejich oprav. Dále je jeho součástí i dashboard pro IT administrátory, který umožňuje celkový přehled nad virtualizovaným prostředím.

Partneři Lenova rychle přibývají

Nabídka společnosti Lenovo v oblasti serverů je zatím stále značně omezená. Nabízí jednopaticové a dvoupaticové servery v provedení rack a tower a omezuje se jen na základní hardware, zatímco zmínění konkurenti jako HP, IBM či Dell mohou nabídnout zákazníkům široké spektrum IT infrastruktury zahrnující vlastní hardware, síťové prvky, úložné systémy či softwarové produkty. Nicméně tomu odpovídá i cena a Lenovo je známé právě agresivní cenovou politikou, kterou si získalo výrazný podíl na trhu s PC a nyní podobnou strategii zkouší například i v oblasti smartphonů. Co se týká úložných systémů, zde Lenovo již udělalo důležité kroky v podobě spolupráce s firmou EMC a vyčlenění samostatné společnosti s názvem LenovoEMC, která se zaměřuje na datová úložiště pro menší a střední podniky.

Právě partnerství v oblasti softwarových řešení mohou být důležitým krokem na cestě Lenova posílit v oblasti serverů. Společnost již nabízí některé produkty od VMware a má uzavřeno i partnerství s Microsoftem na dodávku jeho virtualizačních řešení v serverech. Má také cerfitikaci od Citrixu na prodej serverů spolu s virtualizačními produkty této firmy, ačkoliv žádné oficiální partnerství zde uzavřeno nebylo. Podle analytiků je virtualizace v současnosti klíčovou technologií na poli x86 serverů a je jedním z důležitých faktorů zajišťujících silné prodeje v tomto segmentu trhu. Dodávka serverů s virtualizačním řešením podle přání zákazníka v jednom balíčku tak může být chytrým tahem.

Otevřenost základem strategie Lenova

Sean Gilbert, který má na starost v Lenovu právě uzavírání partnerství s dalšími firmami, říká, že jeho společnost chce pokračovat v uzavírání aliancí s dodavateli softwaru. Chce navíc vystupovat jako otevřený hráč, který chce dávat svým zákazníkům na výběr a ne jako někdo, kdo je sváže s vlastním proprietárním softwarovým řešením, což právě bývá obvyklé u velkých hráčů. Podle Gilberta se samotné Lenovo na vývoji podnikového softwaru nechce přímo podílet a tímto směrem se neplánuje v dohledné době vydat.

Analytici proto kroky Lenova hodnotí vesměs kladně a nově uzavřené partnerství s VMwarem označují za dobrou cestu. ThinkServery s VSOM mohou být zajímavé zejména pro SMB společnosti, které se z nějakého důvodu chtějí vyhnout přechodu do cloudu a chtějí si aplikace efektivně provozovat na vlastní infrastruktuře. A takových jistě není po světě málo.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz