MinnowBoard: Open source počítače přichází na scénu

Albert Ryba | 31.07.2013 | Hardware | Žádné komentáře

S tím, jak se svět IT mění, snaží se výrobci komponent či celých počítačů přicházet s novými koncepcemi a produkty. A těmi nemusí být jen hybridní dotykové modely, ale třeba i miniaturizované a energeticky efektivní „krabičky“, které dokáží všechno, k čemu bylo ještě před pár lety potřeba využít běžné počítače.

Po úspěchu modelu Raspberry Pi tak nyní přichází Intel s koncepcí open source PC založeném na základní desce MinnowBoard. Konkurenční AMD se pak snaží prosadit s otevřenou architekturou pro servery (projekt Open 3.0) a právě open source architektury se nyní ve světě IT dostávají rychle do popředí zájmu.

Zájem Intelu i AMD je přitom jasný – dát k dispozici výrobcům vše potřebné, aby neztráceli čas vlastním vývojem, ale mohli rovnou začít produkovat hotové výrobky, které budou samozřejmě založené na jejich čipech.

Co přináší MinnowBoard?

Podobně jako v případě Raspberry Pi je zájemcům dodávána jen samotná základní deska, kterou Intel vyvinul společně s firmou CircuitCo Electronics, jež se specializuje právě na open source základní desky. Cena na trhu má být 199 dolarů. Pro srovnání, zmíněné Raspberry Pi je k dispozici již od 25 dolarů a prodalo se ho po celém světě miliony kusů. Co si Intel od tohoto kroku slibuje a jaká je budoucnost těchto počítačů?

Open source deska MinnowBoard od Intelu.

Open source deska MinnowBoard od Intelu.

Pravděpodobně nelze předpokládat, že by se první generace open source PC stala hitem, zvlášť za tuto cenu, ale může se stát inspirací pro budoucí vývoj. Deska osazená 1GHz procesorem Atom E640 Intelu s TDP pod 4 watty je k dispozici s kompletní dokumentací a může být replikovaná pod licencí Creative Commons. S využitím se počítá například v oblasti robotiky a zabudovaných systémů, dále by tento koncept mohl být zajímavý pro softwarové vývojáře, kteří by si na desce mohli testovat aplikace před nasazením na server a nebo pro uživatele, kteří si chtějí vlastními silami postavit malý a úsporný počítač s x86 architekturou. I když cena výrazně přesahuje řešení s čipy ARM, je pořád nižší než u klasických PC a výhodou MinnowBoard je možnost běhu všech standardních aplikací při minimálních nákladech na provoz či místo.

Deska měří 10 x 10 cm a obsahuje kromě zmíněného 32bitového procesoru Atom E640 s integrovaným grafickým čipem i 1 GB paměti DDR2, dále HDMI port, gigabitový Ethernet, USB porty a microSD slot. Podporován je i UEFI firmware, což umožňuje vyvíjet kustomizovaná prostředí s bezpečným bootem.

Přiláká Intel komunitu?

Deska MinnowBoard je dodávána s předinstalovanou linuxovou distribucí Angstrom a je kompatibilní s Yocto projektem, který klade důraz na tvorbu linuxových systémů nezávislých na hardwaru. Podporována je i virtualizační technologie VT a hyperthreading, tedy možnost zpracovávat dvě aplikační vlákna současně.

Intel ve spolupráci se společností CirtuitCo již vytvořili pro MinnowBoard komunitní web http://www.minnowboard.org/, který poskytuje potřebné informace o desce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz