Smartphone do firmy: Co vše by měl umět a jak vybrat?

Jozef Orgonáš | 22.07.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Smartphony se dnes staly doslova nepostradatelným zařízením pro podnikatele, ale i pro zaměstnance velkých firem, aby byli neustále v kontaktu s pracovním prostředím. Jaké jsou však požadavky na firemní telefony v porovnání s potřebami klasických domácích uživatelů? Přinášíme vám menší přehled priorit toho, co by podnikový smartphone měl umět.

Základním požadavkem při výběru smartphonu do prostředí byznysu je podpora ze strany IT oddělení. Dále pak vzdálený přístup k firemním zdrojům (Microsoft Exchange, kontakty, kalendář, e-maily) a zejména možnost na dálku přístroj zablokovat, případně vymazat citlivá data v telefonu při jeho ztrátě či krádeži. To je klíčový předpoklad pro to, aby IT oddělení spokojeněji přijalo do firemní infrastruktury „nového člena“.

Specifika firemního smartphonu

Také nároky uživatele z byznysu se citelně liší od nároků konvenčního uživatele smartphonu. Zatímco běžný uživatel si vystačí s nejrůznějšími aplikacemi třetích stran (Google Play, AppStore), má firemní uživatel obvykle specifičtější potřeby.

Zde je deset nejčastěji požadovaných funkcionalit firemního smartphonu:

- Tisk dokumentů na dálku. Na první pohled jednoduchý úkol, která se dá vyřešit i přes aplikaci v telefonu. Ale zkuste mimo pár konkrétních modelů najít podporu pro velké firemní tiskárny na mobilní tisk. Není to snadné.

- Vzdálený přístup. RDP, ICA, VNC či jiné protokoly vzdáleného přístupu jsou dnes dostupné pro smartphony v podobě poměrně drahých aplikací, najdou se však i bezplatná řešení. Je vhodné si je nejprve vyzkoušet, abyste věděli, zda vám budou vyhovovat.

- OCR. Zejména v kombinaci s kamerou může sloužit na okamžitý sken dokumentů a jejich zpracování ve firemním toku dat.

- GPS tracking. Sledování zaměstnanců či jejich vozidel. Není to nic složitého, vždyť drtivá většina dnešních telefonů už má čipy GPS integrované.

- Integrace s firemním softwarem. Dnes je většina smartphonů téměř dokonale integrovaná se službami typu Facebook, Twitter, Flickr a pod. Kde však zůstává integrace se SharePointem, softwarem Oracle, SAP?

- VoIP. Velké korporace dnes mají běžně svůj systém VoIP. Tak proč do něj nezahrnout i smartphony? Zeptejme se  možná operátorů, kterým by tak utekly zisky z provozu mobilů, proč neumožňují provoz systémů VoIP na mobilní bázi.

- Standardizované videokonference. Neříkáme, že Skype na mobilu nespustíte, ale běžné firemní řešení (např. od Cisca) na smartphonu dnes vůbec nejsou běžné. A přitom je tak jednoduché využít k těmto účelům přední kameru telefonu.

- Podpora video výstupu pro prezentace. Dnes má typický smartphone většinou pouze microUSB. Přes redukci se sice dostaneme i k HDMI, ale proč nemít např. microHDMI přímo na telefonu a nemocí z něj přímo prezentovat?

- Lepší bezpečnost. Vzdálená správa a mazání dat, antivirus a antispyware, zákaz stahování aplikací třetích stran, RSA SecurID, podpora digitálních certifikátů. Tyto věci dnes i v nejlepších smartphonech standardně najdete pouze výjimečně.

- Lepší výdrž baterie. Revoluce v bateriích nepřišla roky. A uživatel z byznysu prostě patří do kategorie „heavy users“, baterie jsou na tom však stále stejně a typická výdrž se u většiny modelů smartphonů pohybuje mezi jedním a dvěma dny.

Volba podnikového smartphonu

Jak je asi zřejmé, některé z výše uvedených funkcionalit jsou nedosažitelný ideál. Jde tedy o to najít alespoň rozumný kompromis podle vašich nejčastějších potřeb.

Přesto, že s přicházejícími technologiemi by bylo možné smartphone využít k množství dalších aktivit v rámci firmy (identifikace, ticketing, bezkontaktní platba, fyzické a časové přístupy), pokusili jsme se vybrat z aktuálně prodávaných smartphonů čtyři nejvhodnější varianty pro byznys.

Na trhu je obrovské množství smartphonů, náš výběr tvoří typičtí představitelé čtyř významných platforem mobilních OS. Letos pak pozorujeme další trendy ve vývoji smartphonů. Jde zejména o zmenšování tloušťky, stále častěji využívané pětipalcové full HD displeje a převrat v oblasti odolnosti smartphonů proti prachu i vodě s využitím nanopovrchů. Jak ale již bylo řečeno, výdrž na jedno nabití se nijak radikálně nezlepšuje.

Mezi nejpopulárnější modely smartphonů, které jsou vhodné pro byznys, v současnosti patří bezesporu Apple iPad 4S / 5, dále Samsung Galaxy S3 / S4, případně Samsung Galaxy Note II. Svoji pozici si drží i přes přítomnost nových modelů BlackBerry Bold 9900, ačkoliv řada firemních zaměstnanců nedá do teď dopustit na oblíbený model Bold 9000. A za zmínku stojí i HTC 8x pro příznivce OS Windows Phone 8, případně vyšší řady přístrojů značky Nokia.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz