SSCC kódy slibují obchodním firmám zrychlení logistiky

Albert Ryba | 02.07.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Označení palet se spotřebním zbožím SSCC kódy má jak v České republice, tak i na Slovensku stále velké rezervy, nebo spíše mezery. Alespoň na některých paletách SSCC kódy využívá pouhých 36 % firem z oblasti rychloobrátkového zboží. Toto zjištění vyplynulo z průzkumu společnosti CCV Informační systémy mezi svými zákazníky a na školeních ORION Days. Potenciál pro efektivnější předání logistických informací s partnery spočívá zejména v jejich kombinaci s elektronickým dodacím listem.

V nadcházejících měsících je rozvoj využití SSCC (Serial Shipping Container Code) v kombinaci s avízem dodávky formou elektronického dodacího listu (EDI zpráva DESADV – z anglického despatch advice) velmi aktuální pro několik stovek dodavatelů do obchodních řetězců, neboť je motivuje zájem obchodních partnerů jako Makro Cash & Carry nebo Ahold.

„Standard pro tvorbu SSCC kódů je popsán příručkou GS1, ale spíše než studium příručky doporučuji nakontaktovat vašeho dodavatele informačního systému na EDI poskytovatele. Pro tvorbu SSCC kódů je totiž nutná především souhra informačního nebo skladového systému, EDI řešení a samotné fyzické dodávky zboží. Jen tak lze dosáhnout kýžených přínosů, zejména pak zrychlení příjmu zboží odběratelem,“ doporučuje David Reichel, ředitel divize CCV eBusiness.

Zrychlení a zjednodušení příjmu zboží

Z průzkumu dále vyplynulo, že celkem 57 % firem se spotřebním zbožím (65 % uživatelů ORION EDI) obvykle dodává zboží z jednoho dodacího listu na více paletách, což s sebou přináší zvýšené nároky na přesnost při zavádění zboží do systému. Naopak 9 % firem vykazuje zboží dodávané na jedné paletě dokonce na několika dodacích listech. Právě využití SSCC kódu zaneseného do formy čárového kódu zpravidla typu GS1-128 (dříve EAN-128), který lze snímačem jednoduše načíst, může zásadním způsobem zrychlit a zjednodušit příjem zboží a zlepšit jeho dosledovatelnost v rámci dodavatelsko – odběratelského řetězce.

„Máme v praxi vyzkoušeno, že využití SSCC kódů může zrychlit příjem i naskladnění zboží až o 30 %, odběratel totiž může převzít najednou celou logistickou jednotku bez nutnosti jejího rozbalení. Bez ohledu na to, zda je paleta homogenní nebo heterogenní, postačuje čárový kód ve spojení se zprávou DESADV k tomu, aby zboží bylo přijato pouhým sejmutím čárového kódu. Navíc je možné výrazně zvýšit přesnost při zavádění zboží,“ říká David Reichel ze společnosti CCV Informační systémy.

Co jsou SCC kódy?

SSCC představuje osmnáctimístné číslo pro identifikaci logistické přepravní jednotky. Současná situace je taková, že firmy zpravidla disponují elektronickým dodacím listem, ale nemají jej dosud integrován s logistickou etiketou na paletách. Pouze jedna z pěti firem disponuje systémem, který je schopen vygenerovat SSCC kód či jej doplnit na dodací list.

Kvalitní nastavení EDI komunikace umožňuje snadno zavádět a využívat nadstavbové identifikátory zboží, tak jako v případě SSCC kódů. Ty s sebou přináší i úspory, které jsou přímo úměrné zmenšené časové náročnosti manipulace se zbožím a eliminaci nepřesností a z nich plynoucích problémů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz