Windows Server 2012 R2 zlepší virtualizaci Linuxu

Albert Ryba | 29.07.2013 | Software | Žádné komentáře

Nová verze serverového operačního systému Windows Server 2012 R2, přezdívaná také Windows Server Blue, přinese jen několik drobnějších vylepšení. Důvodem je i krátký časový rámec, který má pro její uvedení Microsoft k dispozici a uvedení finálního produktu je očekáváno letos na podzim. Do výroby by přitom Windows Server 2012 R2 mohl být uvolněn již v srpnu.

Jednou z hlavních novinek má být výrazné zlepšení této platformy pro běh linuxových virtualizovaných hostů.

Linux v centru zájmu Microsoftu

Vylepšení se dočkají nové ovladače Microsoftu pro Hyper-V, které mají nabídnout podporu LIS (Linux Integration Services), linuxových sítí, disků, synchronizace času, vypínání atd. Hypervizor Hyper-V má nově také podporovat živé zálohy a živou migraci linuxových hostů, které mají fungovat podobně jako tomu bylo do teď u windowsových hostů.

Cíl Microsoftu je jasný – s tím, jak roste popularita linuxových distribucí nejen pro nasazení v podnicích, ale i v cloudových službách, chce docílit toho, aby tyto distribuce nejen bez problémů pod Hyper-V fungovaly, ale současně aby zde předběhl konkurenci a nabídl co nejvyšší komfort nasazení. Což nebude snadné. Microsoft proto intenzivně spolupracuje s linuxovou komunitou, aby se mu podařilo provázat svoje ovladače s různými linuxovými distribucemi. V současnosti je LIS zabudován do následujících distribucí: Red Hat Enterprise Linux 5.9 a 6.4 – včetně jeho klonu Oracle Linux 6.4, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 a SP3, Ubuntu Server 12.04, 12.10 a 13.04, CentOS 5.9 a 6.4 a do Debian GPU/Linux 7.0.

Hlavní oblastí vylepšení

Microsoft dělá následující aktualizace LIS ve snaze zajistit, že na nové verzi Hyper-V bude virtualizované linuxové prostředí fungovat stejně dobře, jako je to nyní s Windows:

Dynamická paměť – hypervizor Hyper-V automaticky přidá či ubere paměť linuxovým hostům na základě jejich aktuálních potřeb, stejně jako je tomu u windowsových hostů.
Lepší 2D grafika – pomocí nového ovladače pro 2D grafiku slibuje Microsoft lepší grafický výkon linuxových hostů.
Vylepšení VMbus protokolu – pro lepší výkon budou moci linuxové stroje využívat přerušení mezi více virtuálními procesory, podobně jako je tomu u Windows.
Kexec – linuxoví hosté běžící pod Hyper-V získají možnost vytváření crash dumpů, jako by běžely přímo na fyzickém hardwaru.
Podpora SQM – sběr dat z Hyper-V o využití linuxových distribucí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz