Avoton: Osmijádrové Atomy pro servery přicházejí

Albert Ryba | 29.08.2013 | Hardware | Žádné komentáře

Nová generace serverových procesorů Atom s kódovým názvem Avoton má nabídnout až sedmkrát vyšší výkon a více než čtyřnásobnou energetickou efektivitu oproti současným Atomům. Pokračují tak v trendu posledních let, který směřuje k vyššímu výkonu při nižší spotřebě.

Nové serverové Atomy od Intelu by měly být dostupné od příštího týdne a jako první by se mohly objevit například v úsporných systémech Moonshot od HP. Procesory, které budou spadat do řady Atom C2000, mají najít uplatnění v serverech s vysokou hustotou a s jejich nasazením ve svých produktech počítá podle informací Intelu řada dalších významných hráčů na serverovém trhu.

Oficiální představení procesorů Avoton se uskuteční pravděpodobně příští týden na konferenci v San Francisku, která bude věnovaná datovým centrům. Další novinkou mají být další čipy z řady Atom s názvem Rangley, které mají být určeny pro síťové systémy.

Pokrok jménem Silvermont

Nové Avotony mají nahradit první generaci serverových Atomů S1200 s kódovým názvem Centerton. Ty jsou na trhu od loňského prosince, dočkaly se ale spíše jen omezeného použití. Hlavní novinkou je použití zcela nové architektury označované jako Silvermont, která přináší (poprvé po šesti letech od uvedení procesorů Atom) výraznou změnu ve struktuře těchto čipů. Ostatně již několik let byly Atomy kritizované za svoji zastaralost a velmi slabý výkon. Architekturu Silvermont mají používat i chystané tabletové Atomy s kódovým názvem Bay Trail. Detaily o této architektuře najdete v článku Silvermont: Nová krev pro procesory Intel Atom.

Nové serverové procesory Atom řady C2000 nabídnou až 8 procesorových jader, podporu až 64 GB paměti DDR3 a budou mít integrovaný ethernetový řadič. Čipy budou vyráběny nejmodernějším 22nm procesem. Konkrétní frekvence a spotřeby jednotlivých modelů nebyly zatím zveřejněny.

Souboj o nízkoenergetické servery se vyhrocuje

Avoton má být odpovědí Intelu na stále smělejší plány ARMu, který se snaží získat silnější pozici v serverech a spoléhá hlavně na nízkou spotřebu. Procesory ARM vyrábí řada významných hráčů a s jejich využitím v serverech se experimentuje již delší dobu. Nízkoenergetické procesory se hodí pro použití v systémech, které musí zpracovávat velké objemy nízkozátěžových transakcí, jako jsou třeba výsledky vyhledávání nebo práce s příspěvky v sociálních sítích.

Výhodou Intelu je plně 64bitová architektura, zatímco ARM svoje plně 64bitové procesory teprve chystá. Procesory od Intelu lze také využít k provozu serverových Windows, zatímco v případě ARMu je potřeba nasadit obvykle Linux (což ale v případě serverů bývá velmi častá volba). Co se týká procesorů Avoton, ty by měly být díky vyššímu výkonu vhodné i pro některé náročnější operace, jako třeba zpracování transakcí u databází.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz