Forrester: Tablety nahradí ve firmách běžná PC

Albert Ryba | 07.08.2013 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Podle Forresteru lze v následujících letech očekávat výrazný nárůst adopce tabletů v korporacích a v roce 2017 bude téměř každý pátý prodaný tablet sloužit právě ve firmách či obchodních organizacích. Lze také očekávat, že se tento trend promítne na dalších poklesech prodejů PC pro korporátní sféru.

Již letos bude podle Forresteru zhruba 12 % ze všech používaných tabletů nasazeno právě ve firmách, ale tento podíl v budoucnu poroste rychleji, než celkové prodeje tabletů a v roce 2017 to má být podle analytiků již 18 %. Vyplývá to ze zprávy Global Business and Consumer Tablet Forecast update 2013 to 2017, jejímiž autory jsou analytici Forresteru Michael O’Grady a JP Gownder.

Nová šance na zisky pro výrobce

Forrester předpokládá, že prodeje tabletů celkově vzrostou ze 122 milionů kusů v roce 2012 na 381 milionů kusů v roce 2017 a po celém světě pak bude využívána dohromady již téměř miliarda tabletů. Konkrétně to má být 905 milionů, zatímco letos bude celkově v provozu po světě 327 milionů tabletů, v roce 2015 pak 654 milionů a v roce 2016 to má být 795 milionů. Více viz graf pod článkem.

Analytici Forresteru jsou v tomto ohledu optimističtí i z hlediska Microsoftu, kterému se zatím v oblasti tabletů nedaří prosadit, ale zejména modely s Windows 8 / 8.1 mají podle analytiků šanci na úspěch. Průzkum provedený Forresterem v roce 2012 například ukázal, že 20 % zaměstnanců, kteří pracují s informacemi, by preferovali na svém dalším tabletu právě operační systém Windows 8.

Ačkoliv aktuální prodejní trendy ukazují, že tablety s Androidem poráží Apple, v průzkumu Forresteru ještě vyšlo, že iPad používá jako svůj hlavní pracovní tablet celých 52 % dotázaných, dalších 25 % používá přístroj s Androidem a 4 % tablet od BlackBerry. Co se týká tabletů s Windows, v 5 % případů šlo o modely s Windows 7, u 2 % s Windows 8 Pro a jen 1 % dotázaných používalo přístroj s Windows RT.

Tablety tahounem IT i byznysu

V roce 2017 pak má tablet vlastnit 60 % koncových spotřebitelů z regionu Severní Ameriky a 42 % z regionu Evropy. Nicméně celosvětový trh bude ještě po řadu let tablety nenasycený a jedná se o velkou příležitost pro výrobce, kterým v současnosti výrazně klesají prodeje PC. Dokonce i Apple, který v současnosti zažívá v oblasti tabletů útlum, si má svoji pozici významného hráče dlouhodobě udržet.

Co se týká firem, předpovídají Michael O’Grady a JP Gownder, že se objeví i další modely BYOD, kdy si zaměstnanci sami zaplatí za pracovní tablet výměnou za to, že budou moci používat takový model, jaký jim vyhovuje. V současnosti v korporacích tablety využívají hlavně manažeři a zaměstnanci, kteří hodně cestují, ale postupně se rozšíří i na další pozice a stanou se všudypřítomné. Mají se také stát novým nástrojem týmové spolupráce. Tablety se pak mají podle Forresteru díky svojí přenosnosti výrazně prosadit i ve zdravotnictví, kde by se mohly stát univerzálními nástroji při práci lékařů a sester.

Vývoj počtu používaných tabletů. Zdroj: Forrester, září 2013

Vývoj počtu používaných tabletů. Zdroj: Forrester, srpen 2013

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz