IDC: Mají PC ještě šanci nebo jsou definitivně mrtvá?

Albert Ryba | 30.08.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Analytická společnost IDC vydala nový report, kterým shrnuje svoji vize vývoje prodejů PC v následujících letech. Stručně řečeno: Růžová budoucnost již klasické počítače podle IDC nečeká, ale není ještě vše ztraceno.

Podle aktuálních údajů by prodeje PC měly v roce 2013 celosvětově meziročně propadnout o 9,7 %. Důvodem je hlavně výrazné omezení prodejů stolních počítačů a notebooků na rozvíjejících se trzích spojený s růstem zájmu o tablety a smartphony.

Analytici IDC dále očekávají, že pokles bude přetrvávat i v roce 2014, ale na začátku roku 2015 by podle nich mohlo naopak dojít k mírnému jednocifernému růstu.

Kdo chce a kdo nechce klasická PC?

IDC také varuje výrobce PC, kteří jsou stále orientováni hlavně na desktopy a notebooky. Podle analytiků tyto přístroje se již nikdy navrátí do pozice jako měly dříve a již údajně nikdy neuvidíme takové objemy prodejů jako v roce 2011. Důvodem jsou právě zmíněné rozvíjející se trhy, jako je Jižní Amerika a Čína, v nichž klesají prodeje rychleji než v těch rozvinutých. Například v Číně jsou propady prodejů oproti loňskému roku dvouciferné.

To, jak se na různých trzích budou vyvíjet prodeje stolních PC (desktopů) a přenosných PC shrnuje následující tabulka, pracující s odhady počtů prodaných kusů.

Vývoj prodejů PC. Zdroj: IDC, srpen 2013

Vývoj prodejů PC (roky označené * jsou odhad). Zdroj: IDC, srpen 2013

Mohou PC ještě něčím přilákat?

Jak je vidět, zejména stolní počítače jsou na rozvíjejících se trzích v neoblibě, trochu nadějnější situace je v oblasti notebooků, kde mají výrobci šanci ještě docílit určitých dílčích růstů. Ovšem současná PC již nemají v rukávu žádná velká esa, kterými mohou kupující přilákat. Jedním z benefitů je lepší energetická účinnost, ovšem nejde již obvykle o nějaké zásadní posuny jako tomu bylo v uplynulém desetiletí, kdy výrobci na zefektivnění poměru spotřeby a výkonu opravdu výrazně zapracovali.

Druhým faktorem, který by mohl motivovat některé kupující, jsou chystané Windows 8.1, které by měly odstraňovat některé z vlastností Windows 8, jež od koupě nových PC doslova odrazovaly. Firmy podle IDC ovšem stále ještě přechází zejména z Windows XP na Windows 7, což ovšem také trochu oživuje prodeje nových počítačů. Někteří komentátoři hovoří o tom, že Windows 7 by se mohly stát dalším výjimečně dlouho životaschopným OS, jako byly Windows XP.

Pokud si výsledky reportu IDC shrneme, vyplývá z něj, že klasická stolní PC jsou už opravdu nenávratně na ústupu. Notebooky sice mají ještě nějakou dobu života před sebou, ale již nejde o takové nárůsty jako dřív. Zájem o ně je ale naštěstí dostatečný na to, aby nedošlo ke kolapsu trhu s PC a aby výrobci měli dostatek času přeorientovat svoji produkci na jiné typy zařízení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz