Nové 3D V-NAND flash čipy přinesou spolehlivější SSD

Albert Ryba | 14.08.2013 | Hardware | 1 komentář

I když popularita SSD disků stále roste a jejich cena klesá, jednou z nevýhod zůstává omezená životnost daná limitovaným počtem zápisových cyklů do buněk NAND flash čipů. Zejména pro nasazení v podnikovém prostředí je spolehlivost klíčová a i když výrobci používají různé metody přemapovávání vadných buněk či dražší SLC čipy (Single Level Cell, kdy je do každé paměťové buňky uložen jeden bit), jedná se stále o určitý typ rizika.

Oproti tomu čipy MLC (Multi Level Cell) mohou díky uložení více bitů do jedné buňky přinést vyšší kapacitu za nižší cenu, ale i při výrazném poklesu spolehlivostí. S novou technologií tzv. 3D vertikálních NAND (zkráceně 3D V-NAND) MLC flash čipů nyní přichází Samsung, který slibuje nárůst spolehlivosti oproti běžným MLC až desetinásobně. Tyto čipy by měly najít uplatnění v SSD určených pro podnikové servery a pro datová centra, či u poskytovatelů cloudových služeb.

3D V-NAND disky přicházejí

Kromě zvýšení spolehlivosti mělo využitím třídimenzionální technologie dojít ke zvýšení rychlosti zápisu až na dvojnásobek oproti běžným NAND flash čipům. Jiné zdroje pak hovoří o nárůstu výkonu o 20 % při snížení spotřeby o 40 %.

3D V-NAND flash paměti navíc nejsou ve fázi laboratorních zkoušek, jak bývá u podobných technologií často zvykem (a k jejich nasazení v praxi pak nemusí ani nikdy dojít), ale jde o čipy, které jsou už ve výrobě a Samsung již ohlásil první dva SSD disky, které budou tuto technologii využívat. Má jít o 2,5“ modely s kapacitou 960 GB a 480 GB s rozhraním SATA III (s maximální datovou propustností 6 Gb/s). První disk využívá celkem 64 čipů, druhý pak 32. Rozměry disků mají být 10×7 cm a budou jen 7 mm vysoké. Celkem by čipy měly mít životnost 35 000 cyklů zápisů či mazání. Ceny, ani další přesné parametry, nebyly ještě zveřejněny.

Na vývoji 3D V-NAND flash čipů pracoval Samsung téměř celou dekádu a investoval do nich nemalé prostředky. V této souvislosti ohlásil i více než 300 patentů, které se k těmto čipům vztahují.

Samsung si od nové technologie slibuje posílení na trhu s technologiemi pro ukládání dat. Podle zástupců Samsungu jsou 3D V-NAND flash čipy přelomovým řešením, které má velký potenciál a mělo by díky nim dojít k další vlně rozšíření SSD. Zejména do firem, které se jim vyhýbaly právě kvůli omezené spolehlivosti. V přístrojích určených pro koncové uživatele se ovšem budou i nadále využívat méně spolehlivé NAND flash čipy, které jsou zatím výrazně levnější.

1 komentář u článku “Nové 3D V-NAND flash čipy přinesou spolehlivější SSD”

  1. Skeptik napsal:

    Jen aby tomu s tou spolehlivostí tak bylo i ve skutečnosti a nejednalo se jen o nabubřelé marketingové bláboly Samsungu. Zvlášť když to vyvíjel 10 let. Protože jak známo, každá technologie má ze začátku mouchy a obyčejné NAND paměti jsou alespoň už důkladně prověřené časem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz