Test antivirů pro Mac OS: Který je nejlepší?

Albert Ryba | 22.08.2013 | Bezpečnost | Žádné komentáře

I v Česku se v podnikové sféře dnes stále setkáváme s počítači Mac. A to zejména u vedoucích pracovníků, kteří si možnost jejich používání vyžádají. Právě u počítačů Mac bývá otázka zabezpečení odsunována do pozadí a antivirové produkty jsou považovány za nedůležité. Oproti počítačům s Windows to může být do značné míry i pravda, ale většina těchto řešení navíc disponuje i dalšímu funkcemi, které mohou být také užitečné.

Společnosti AV-Comparatives, která funguje jako nezávislá laboratoř pro testování antivirových řešení, se v této souvislosti rozhodla zaměřit na následující produkty pro Mac OS: Avira Free Mac Security 10.0.0.64, Eset Cyber Security Pro 5.0.110, F-Secure Anti-Virus for Mac B12533.C740, Intego Mac Premium Bundle 10.7.5, Kaspersky Security for Mac 14.0.0.177, Quick Heal Total Security for Mac 1.0, Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition 8.0.15c a ZeoBit MacKeeper 2.5.1.

Celý test je veřejně a bez poplatku k dispozici na webu AV-Comparatives na adrese http://www.av-comparatives.org/wp-content/uploads/2013/08/mac_review_2013_en.pdf, ale pokud se vám jej nechce celý procházet, shrňme si společně nejdůležitější závěry.

Antiviry pro Mac OS pod lupou

Laboratoř AV-Comparatives je známá zejména proto, že že využívá důkladné testovací procedury, které aplikuje stejným způsobem na stejné produkty. Nevýhodou tohoto přístupu je ovšem to, že pak neotestuje některé specifické vlastnosti určitého řešení. Ty mohou být pro uživatele důležité, proto se při výběru antiviru podívejte i na to, zda je vybaveno skutečně těmi funkcemi, které využijete.

Z reportu AV-Comparatives vyplývá, že řada produktů disponuje například funkcemi firewallu nebo pokročilého zálohování. Ochrana proti virům se tak stává jen jednou z mnoha vlastností dnešních moderních bezpečnostních řešení pro Mac. Uživatelé by se proto měli naučit využívat všechny funkce svého bezpečnostního softwaru, aby tak skutečně využili jeho potenciál, což se v praxi obvykle neděje.

Hrozby pro Mac OS jsou snadno zvládnutelné

Zaměstnanci AV-Comparatives pro svoje testy použili 20 vzorků škodlivých kódů specificky vytvořených pro Mac, které podle nich reprezentují výraznou část malwaru, který se pro Mac OS objevil během první poloviny roku 2013. Už toto číslo svědčí o nesrovnatelné situaci oproti běžným PC a poukazuje na to, že viry nejsou na počítačích Mac nijak zásadním problémem. Není pak divu, že v testu uspěla všechna řešení, až na Quick Heal Total Security pro Mac, které detekovalo jen polovinu škodlivých kódů, což není příliš dobrý výsledek. Nicméně je potřeba brát v úvahu i to, že šlo zatím o verzi 1.0 a jde tedy o poměrně syrové řešení.

V testu bylo dále zařazeno i 500 vzorků malwaru pro Windows. Řešení Avira, Eset, Kaspersky, Quick Heal, Sophos a ZeoBit byly schopné detekovat všechny tyto škodlivé kódy. Software F-Secure a Intego pak jen některé z nich. Přičemž nejhoršího výsledku dosáhl právě produkt společnosti F-Secure. Ten je přitom již „ostříleným hráčem“ a možná jde spíše o záměr výrobce ochranu proti malwaru pro Windows z nějakého důvodu vypustit.

Shrnutí testu je víceméně takové, že až na několik výjimek není mezi produkty výrazný rozdíl a většina jich poskytuje Mac OS slušnou úroveň ochrany. Je to dáno pravděpodobně i zcela odlišnou situací oproti počítačům s Windows a i když výrobci bezpečnostního softwaru pravidelně vydávají zprávy varující před intenzivním rozvojem hrozeb pro Mac, není tato platforma pro většinu útočníků stále ještě příliš atraktivní. Silně medializovaná situace s virem Flashback v loňském roce, který infikoval statisíce Maců, tak byla spíše výjimkou než novou realitou. To ovšem nic nemění na tom, že počítače Mac používané zejména pro firemní účely je nezbytné vhodným bezpečnostním softwarem vybavit a nespoléhat se jen na méně existujících hrozeb.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz