Vysokorychlostní Wi-Fi standard 802.11ac nabírá dech

Albert Ryba | 09.08.2013 | Hardware, Internet a služby | Žádné komentáře

Nový standard IEEE 802.11ac, který má umožnit bezdrátové Wi-Fi přenosy rychlostí až 1,3 Gb/s, se konečně začíná prosazovat na trhu. Do konce roky by jej mělo podle odhadů analytiků podporovat již zhruba milion prodaných přístrojů. V příštím roce se toto číslo ještě zněkolikanásobí.

Podle informací agentury ABI Research zatím stále trhu dominují zařízení s podporou standardu 802.11n, který podporují zhruba dvě třetiny všech prodávaných přístrojů. U některých se pak lze setkat ještě se starším standardem 802.11 b/g (typicky jde například o tiskárny), ale to nic nemění na skutečnosti, že 802.11ac se již začíná výrazně prosazovat v nejrůznějším Wi-Fi hardwaru. Prodeje tohoto hardwaru navíc rostou a globální dodávky Wi-Fi zařízení v prvním kvartále 2013 dosáhly 43,3 milionů kusů, což je meziroční nárůst o 16,8 %. Podíl zařízení s podporou vysokorychlostního standardu bude rychle růst a podle ABI se do konce roku prodá již zmíněný milion zařízení s podporou 802.11ac.

Rozdíly 802.11n a 802.11ac

Obdobně jako IEEE 802.11n, využívá nový standard 802.11ac výhod většího počtu antén k vytvoření více než jednoho datového proudu – ovšem v případě 802.11ac má být tento datový proud více než trojnásobně rychlejší než u standardu n. Toho má být dosaženo za použití pásma o šířce 80 nebo 160 MHz, zatímco u 802.11n je to maximálně 40 MHz. Nový standard pak využívá již jen frekvenci 5 GHz a zcela tak opouští staré „zašuměné“ pásmo 2,4 GHz, které se využívalo u standardů 802.11b/g a bylo volitelné i pro standard n.

Další vylepšení je spojené s využitím technologie formování vln (tzv. beam forming), která má za úkol směřovat Wi-Fi signál nejlepší cestou do svého cíle a má také zaručit rychlejší datové přenosy. Někteří výrobci tuto technologii nasadili už i u produktů založených na standardu IEEE 802.11n, ale nedílnou součástí je právě až u 802.11ac.

Samozřejmě rychlost 1,3 Gb/s je víceméně teoretická a lze jí dosáhnout jen v laboratorních podmínkých, ale i v praxi se ukazuje, že oproti 802.11n jsou datové přenosy výrazně rychlejší. Nicméně je potřeba počítat i s tím, že dosah je v tomto případě menší než u starších standardů pracujících v pásmu 2,4 GHz.

Rozšiřování IEEE 802.11ac na trhu

Podpora standardu 802.11ac pravděpodobně nebude pro většinu kupujících zásadním důvodem k upgradu svých stávajících zařízení, ale s tím, jak bude jeho využití v nových přístrojích stále běžnější, se díky jejich průběžně obměně rychle rozšíří, odhadují analytici. V současnosti je pak častou překážkou dosažení vyšší rychlosti samotné připojení k internetu (zvlášť pokud je realizované prostřednictvím xDSL technologií) a rychlé bezdrátové přenosy dat se tak týkají zejména interní sítě v rámci určité lokality.

Velcí hráči na trhu již postupně vybavují nové generace přístrojů certifikací pro Wi-Fi 802.11ac a jeho podpora se tak stane nezbytnou vlastností již jen z pohledu nutnosti nezaostávat za konkurencí a držet si pozici inovátora. Hlavními tahouny v prosazování nového standardu pak mohou být firmy D-Link, Netgear, TP-Link, ZTE, Cisco, HP nebo Aruba Networks.

Wi-Fi aliance, která rozvoj standardů IEEE 802.11 zaštiťuje,navíc již od roku 2009 pracuje na další generaci standardu, označovaného jako 802.11ad (WiGig). Ten využívá kromě frekvencí 2,4 GHz (která se opět překvapivě vrací na scénu) a 5 GHz i pásmo 60GHz a měl by díky tomu umožnit dosažení rychlosti až 7 Gb/s. Jeho vývoj byl již dokončen a první přístroje, které budou podporovat WiGig, by se na trhu měly objevit začátkem roku 2014. Na masivní nástup si ale budou muset ještě několik let počkat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz