Windows Server 2012 R2 hotov, přístupný zatím nebude

Albert Ryba | 28.08.2013 | Software | Žádné komentáře

Microsoft včera informoval, že uvolnil do výroby nejen desktopové Windows 8.1, ale i serverový OS Windows Server 2012 R2, přezdívaný Windows Server Blue. Ovšem až do 18. října by tyto systémy neměly být oficiálně přístupné.

Jde tedy o poměrně výraznou změnu praktik, které Microsoft použil v případě Windows 8 a Windows Serveru 2012, kdy zpřístupnil instalační image předplatitelům sítí MSDN a Technet a také odběratelům velkých počtů licencí již několik týdnů po dokončení operačních systémů. Nyní naopak budou image dostupné oficiálně až ve stejný den, kdy se operační systémy začnou prodávat i v obchodech. Důvodem je možná i fakt, že se nejedná o zcela nové operační systémy, ale spíše o mírně aktualizované starší verze, které byly uvolněny již po roce a ne v tradičním 2,5 až 3letém vývojovém cyklu.

Skutečnost, že Microsoft nechce uvolnit k dřívějšímu stažení i serverový OS je pro řadu komentátorů nepochopitelná. Podle všeho se zdá, že se čeká na dokončení dalších produktů, které by s novou generací Windows a Windows Serveru měly spolupracovat. Například nová verze Windows Intune má být uvolněna také 18. října 2013 a v tomto termínu by se měl objevit i System Center 2012 R2, který ovšem do výroby zatím ještě uvolněn pravděpodobně nebyl, stejně jako Microsoft Visual Studio 2013. To by mělo přinést právě hlavně vylepšení pro vývoj aplikací pro Windows Blue.

Další změny stávajících praktik u Windows Serveru

Co se týká operačního systému Windows Server 2012 R2, u něj došlo i ke změnám cen a například edice Datacenter zdražila oproti současnému Windows Serveru 2012 o 28 %. Microsoft tak pravděpodobně reaguje na zájem o tuto řadu, takže zatímco dosud za ní zájemci zaplatili 4 809 dolarů plus poplatky za licence pro přístup klientů, nově to od R2 bude již 6 155 dolarů plus licence pro přístup klientů. Ceny ostatních edic (SKU) – Standard, Essentials a Foundation – zůstávají oproti předchozí generaci stejné.

V případě edice Foundation narazí uživatelé na omezené funkce, běh jen na jednom procesoru a možnosti připojení 15 uživatelů. Tato edice je navíc určena jen pro OEM partnery. SKU Essentials nabídne podporu dvou procesorů, 25 uživatelů a bude za cenu 501 dolarů. Edice Standard pak již nabízí plnou funcionalitu za 822 dolarů a vrcholem řady je edice Datacenter, která se oproti předchozí liší možnosti neomezeného počtu běhu virtualizovaných prostředí operačních systémů (OSE), zatímco u Windows Serveru 2012 R2 jsou to jen dvě.

Přechod na Windows Server 2012 R2 bude ze staršího produktu bezplatný jen pro firmy, které jsou součástí programu Microsoft Software Assurance. Microsoft dále informoval, že společnosti, jež nakoupily CAL licence pro stávající verzi Windows Serveru 2012 nebudou muset kupovat nové a že tyto licence budou použitelné i s novou řadou R2. Naopak klientský operační systém Windows 8.1 bude k dispozici stávajícím uživatelům zdarma jako aktualizace Windows 8.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz