Zaměstnanci chtějí pro práci tablety s klávesnicí

Albert Ryba | 19.08.2013 | Analýzy, Mobilita | 1 komentář

Když dojde na používání tabletu pro pracovní účely, jeví se psaní na dotykové obrazovce často jako nedostačující a jedním z hlavních požadavků je možnost připojení externí klávesnice.

Ačkoliv právě odstranění klávesnice je jednou z hlavních konstrukčních výhod tabletů oproti notebookům a tyto přístroje se snaží svůj hendikep nahradit rozpoznáváním gest nebo hlasu, pro klasickou práci je klávesnice stále nenahraditelná.

Tablet bez klávesnice se typicky hodí pro konzumování obsahu nebo pro surfování na webu, ale ne pro tvorbu obsahu. Právě až přidáním klávesnice se z tabletu stává přístroj vhodný pro nasazení ve firmě, který mnohem lépe vyhovuje typickým požadavkům na zaměstnance pracující s informacemi.

Zaměstnanci preferují klávesnice

Analytici agentury Forrester Research provedli průzkum mezi 1 070 korporátními zaměstnanci v Evropě a v Severní Americe a došli v něm k závěru, že dvě třetiny z nich si myslí, že by tablet s klávesnicí mnohem lépe odpovídal jejich potřebám než bez ní. A to přinejmenším na část pracovní doby, kdy píší e-maily, reporty, editují tabulky a nebo používají specifické firemní aplikace.

Podle Forresteru je tak ideální konstrukcí pro informační pracovníky tablet přímo dodávaný a fyzicky propojený s klávesnicí, který by mohli používat jako malý notebook (což je celkem paradox, protože například netbooky se v podnikové sféře nikdy příliš neuchytily). Tuto možnost preferuje 35 % dotázaných. Druhá v pořadí z hlediska obliby (27 %) je pak bezdrátová samostatná klávesnice.

Poptávku po klávesnicích si uvědomují i velcí výrobci a pro konkrétní značky tabletů jsou pak obvykle k dispozici nejen originální klávesnice přímo od výrobce tabletu, ale i od třetích stran, jako jsou například společnosti Logitech, Belkin, Trust a podobně. Ty jsou pak obvykle k dispozici i za příznivější ceny, než originální doplňky.

Bez klávesnic to nepůjde

Z průzkumu Forresteru navíc vyplynulo, že 35 % informačních pracovníků, kteří v současnosti využívají tablet, již pracují o to méně na notebooku a tablet tak pro ně není jen doplňkem, ale skutečně kanibalizuje na starších typech zařízení.

Zhruba třetina dotázaných zaměstnanců je pak spokojená s psaním na displej tabletu. Ti ovšem v případě intenzivnějšího zadávání informací pak raději sednou k normálnímu počítači a pro ně je tablet tedy stále ještě doplňkem ke klasickým počítačům a notebookům. To je pravděpodobně dané i tím, že také určité typy pracovních činností si vystačí jen s dotykovými displeji, ale podle Forresteru skutečné plné využití potenciálu tabletů ve firmách úzce souvisí právě s jejich vybaveností klávesnicemi. V takovém případě jsou pak skutečně schopné již v řadě případů plně nahrazovat tradiční IT vybavení.

Pokud tedy plánujete nakoupení tabletů do vaší firmy, zvažte, zda je nepořídit již rovnou s klávesnicovými pouzdry či s externími klávesnicemi. Dobré je zeptat se i svých zaměstnanců, co by preferovali, protože právě maximalizace jejich produktivity je obvykle jedním z důležitých impulzů k nákupu tabletů v podniku.

1 komentář u článku “Zaměstnanci chtějí pro práci tablety s klávesnicí”

  1. jj napsal:

    Android umí i 20 let staré klávesnice…..dokonce i moji bezdrátovou K710, která vydrží 3 roky

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz