AMD odhalilo chystané procesory ARM pro datová centra

Albert Ryba | 10.09.2013 | Hardware | Žádné komentáře

Je to již téměř rok, co společnost AMD ohlásila svůj záměr začít vyrábět čipy s architekturou ARM. Nemá ovšem jít o procesory určené pro smartphony a tablety, kde existuje poměrně silná konkurence, ale o výkonné 64bitové modely určené pro datová centra.

Tento týden zástupci AMD oficiálně spolu s aktualizovanou roadmapou pro zabudované systémy poodhalili novou SoC (System on Chip) architekturu s názvem Hierofalcon, založenou na jádru ARM Cortex A57, která by měla být k dispozici od poloviny roku 2014.

Procesory mají být vyráběny 28nm technologií, budou disponovat čtyřmi nebo osmi jádry a přinesou podporu 10 gigabitového Ethernetu, technologie ECC pro opravdu chyb paměti a také sběrnici PCI Express 3.0. TDP by se pak mělo pohybovat v rozmezí 15 až 30 wattů. Více viz slide z prezentace níže.

amd-hierofalcon

AMD se s novými ARM čipy chce zaměřit hlavně na síťovou a úložnou infrastrukturu datových center, což je i cílem Intelu s novými procesory Atom řady C2000 (Avoton). Více o nich najdete v článku Avoton: Osmijádrové Atomy pro servery přicházejí. AMD pak plánuje i vydání ARM procesoru určeného přímo pro servery, který ponese název Seattle.

Plány AMD v oblasti zabudovaných x86 procesorů

Ačkoliv AMD počítá s tím, že obrat z prodeje ARM čipů bude velmi rychle narůstat, jejich vývoj by v případě tohoto výrobce neměl znamenat odklon AMD od x86 architektury, jak se dříve spekulovalo. AMD již ohlásilo nové x86 SoC procesory, které by měly být uvedeny začátkem příštího roku a jsou vyvíjeny pod názvem Steppe Eagle a Bald Eagle. Ty budou patřit do úsporné procesorové řady G a čipy Steppe Eagle budou disponovat dvěma nebo čtyřmi procesorovými jádry vycházejícími z architektury Jaguar a dále grafickými jádry z architektury Radeon HD 8000. Procesory bald Eagle pak již budou disponovat dvěma nebo čtyřmi jádry založenými na nové architektuře Steamroller a také grafickými jádry z architektury Radeon HD 9000. Tyto čipy mají přinést vyšší výpočetní a grafický výkon při nižší spotřebě, jak je již poslední dobou zvykem.

Na konec roku také AMD chystá novou diskrétní, tedy nesdílenou grafickou kartu pro zabudovaná řešení. Její GPU ponese kódové označení Adelaar, bude založeno na architektuře, která je zatím označována jako AMD’s Graphics Core Next architecture a spolupracovat s 2GB paměti typu GDDR5. Tato grafická karta má být k dispozici jak ve formě samostatné karty do PCI-Express slotu, tak i jako vícečipový modul nebo mobilní PCI-Express modul.

Bližší detaily o chystaných zabudovaných řešeních najdete (v angličtině) přímo na stránkách AMD na adrese http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-details-embedded-2013sept9.aspx a nebo i v následující road mapě. Po kliknutí se zvětší.

amd-roadmap-embedded

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz