Chromebooky bodují, další generace je na cestě

Albert Ryba | 12.09.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv projektu chromebooků, tedy malých notebooků s OS Chrome, zpočátku analytici nedávali příliš šancí, ukazuje se, že jde o životaschopnou větev počítačů, která zažívá v posledním roce intenzivní růst (více viz článek Chromebooky začínají nabírat dech, prodeje rostou). Google proto představil na Intel Developer Foru novou generaci chromebooků od firem HP, Acer a Toshiba, které budou výkonnější a energeticky úspornější než jejich předchůdci.

Nová generace chromebooků by se měla dostat na trh ke konci letošního roku, během předvánoční sezóny a bude osazena nejnovějšími procesory s kódovým názvem Haswell od Intelu. Tyto modely mají podle dostupných informací přinést o 50 % vyšší výdrž při běhu na baterii a o 15 % vyšší výkon ve srovnání s aktuálně dostupnými typy. V současnosti jsou na trhu chromebooky od společností Asus, Lenovo a HP, které jsou osazeny procesory Celeron a pak od Samsungu s procesory ARM.

Samotný Chrome OS prošel od doby svého vzniku řadou změn a z původně čistě cloudové podoby, kdy měl být použitelný prakticky jen při připojení k internetu, získal postupně i značné možnosti v off-line režimu.

Chromebooky se dobře uchytily

Například chystaný HP 14 Chromebook se má vyznačovat volitelným připojením přes 4G mobilní sítě a nabídnout více než 9 hodin výdrže na jedno nabití. Asus pak plánuje uvést počítač Chromebox desktop, založený na architektuře Haswell, který by mohl být použit například v nejrůznějších kioscích, call centrech a nebo i v domácnostech.

Právě proniknutí do oblasti desktopů je podle Sundara Pichaie, senior viceprezidenta Googlu pro Android, Chrome a aplikace, důležitým cílem jeho firmy a bude se pro to snažit udělat co se dá. Pochai je přesvědčen, že Chrome OS reprezentuje nový typ computingu a uživatelé dokáží tyto alternativní přístroje ocenit. Pichai se odvolává na výsledky externích analytiků, podle nichž v současnosti již chromebooky tvoří v USA 25 % prodejů počítačů v cenové hladině pod 300 dolarů. Stále oblíbenější jsou i ve školství a ve Spojených státech je nyní používá více než 5 000 škol.

Intel si je tohoto potenciálu vědom a nechce proto přenechat chromebooky konkurenčnímu ARMu. Ve spolupráci s Googlem pak pracuje na optimalizaci Chrome OS pro čipy Intelu a na tomto projektu pracuje v Intelu více než tisícovka inženýrů. Pracuje se zejména na optimalizaci kernelu a ovladačů a také na zlepšení uživatelské zkušenosti při surfování na webu, jak potvrdili zástupci obou firem.

Konkrétní ceny nových počítačů s Chrome OS nebyly zatím zveřejněny. V současnosti se nejlevnější chromebook od Aceru dá sehnat za cenu 199 dolarů. V Česku se ceny nejčastěji pohybují od 8 000 do 15 000 Kč s DPH, přičemž nejdražší model Chromebook Pixel je k dispozici téměř za 50 000 Kč. V ceně je ovšem zahrnut tarif pro ukládání 1 TB dat na cloudovém úložišti Google Storage na tři roky. Analytici ovšem již v době uvedení tohoto „balíčku“ spíše nevěřícně kroutili hlavou nad tím, jaký typ zákazníka takovéto řešení může oslovit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz