Intel Quark: Miniaturní počítače zamíří do oblečení

Albert Ryba | 11.09.2013 | Hardware | Žádné komentáře

Segmenty výpočetní techniky procházejí revolučními změnami a nové technologie se prolínají od datacenter po ultramobilní zařízení typu tabletů, telefonů či mikropočítačů integrovaných do oblečení. Alespoň je o tom přesvědčen nový generální ředitel společnosti Intel Brian Krzanich, který vystoupil během úvodního vystoupení na konferenci Intel Developer Forum (IDF). Krzanich představil vizi společnosti Intel a popsal, jakým způsobem se zaměřuje na jednotlivé dynamické tržní segmenty.

Brian Krzanich informoval, že Intel tento týden představí platformu „Bay Trail”, jež je prvním intelovským SoC pro mobilní zařízení vyráběným 22nm procesem. „Bay Trail” vychází z nové úsporné mikroarchitektury Silvermont, jež bude pohánět řadu nových produktů postavených na platformách Android a Windows, zejména v tabletech a zařízení typu „dva v jednom“.

V komentáři k rozšiřujícímu se ultramobilnímu segmentu Brian Krzanich podotkl, že právě ultrapřenosná zařízení jsou podstatně dynamičtějším segmentem, než za jaký jsou považována. To obecně pro Intel není ale dobrá zpráva, protože se mu v tomto segmentu dlouhodobě nedaří prosadit tak, jak by chtěl a naráží zejména na tvrdou konkurenci ze strany čipů ARM.

Extrémně úsporné procesory Quark na scéně

Intel chce i nadále usilovat o co nejmenší spotřebu svých procesorů a přicházet i s celými novými modelovými řadami. Jako příklad slouží nově odhalená rodina SoC procesorů s názvem Quark. Ty jsou zaměřené právě na minimální spotřebu a na zpracování informací v oblastech, kde není potřeba příliš vysoký výkon (ten u Quarku dosahuje asi jedné desetiny výkonu procesorů Atom).

Nové extrémně nízkoenergetické procesory z řady Quark X1000 se mají rozšířit od průmyslového „internetu věcí” až k produktům, které jsou integrovány do oblečení či dalších předmětů a doplňků. Má tak jít o posílení trendu tzv. wearable computingu, o němž se hovoří již řadu let, ale zatím se do centra pozornosti ještě nedostal. Ideálem je v tomto případě zapojení prakticky každého předmětu z našeho okolí do internetu, kdy bude možné na dálku komunikovat prakticky s čímkoliv. Otázkou je, zda se Intelu podaří tento trend posílit a nebo zda je na něj stále ještě příliš brzy.

Intel vytvoří referenční produkty (jako příklad byl předveden náramek) s procesory Quark už během posledního čtvrtletí letošního roku. Tím chce pomoci svým partnerům urychlit vývoj na míru šitých a optimalizovaných řešení. S využitím se počítá třeba ale i ve zdravotnických nebo fitness pomůckách.

Bezdrátové přenosy dat

V oblasti vysokorychlostních bezdrátových přenosů dat 4G chce přinést nové LTE řešení od Intelu životaschopnou alternativu pro vícemódovou a vícepásmovou 4G komunikaci. Tím údajně padá hlavní bariéra pro další pokroky společnosti Intel v segmentu chytrých telefonů. Intel aktuálně distribuuje vícemódový čip (modem Intel XMM 7160), který je prý jedním z nejmenších a energeticky nejúspornějších vícemódových a vícepásmových řešení pro globální LTE roaming.

Jako příklad zrychlujícího se tempa vývoje pod novým vedením společnosti Brian Krzanich zmínil LTE produkt nové generace, modem Intel XMM 7260, jenž se aktuálně nachází ve vývojové fázi. Na trhu by se měl objevit v roce 2014 a nabídne pokročilé funkce LTE, jako je například agregace operátorů, kterou Brian Krzanich během svého vystoupení na modemu Intel XMM 7260 demonstroval s dosažením dvojnásobné propustnosti. Uvedení produktu na trh je harmonizováno s rozšiřováním pokročilých 4G sítí.

Brian Krzanich rovněž představil platformu chytrých telefonů vybavených jak řešením Intel XMM 7160 TE, tak novou generací SoC Intel Atom pro chytré telefony a tablety uváděné na trh v roce 2014. Platforma nese kódové označení „Merrifield”, je postavena na mikroarchitektuře Silvermont a nabídne vyšší výkon, lepší energetickou účinnost a tedy vyšší životnost na baterie.

Inovace v oblasti výrobních technologiích

Brian Krzanich zmínil i rychlou inovaci v oblasti osobních počítačů, přičemž letmo představil architekturu „Broadwell”, jež přinese historicky první počítačové procesory vyráběné 14nm procesem. Do výroby by měly přijít ještě do konce tohoto roku a půjde de facto o tzv. die shrink architektury Haswell. První finální výrobky používající procesory „Broadwell” mají nabídnout vyšší výkon, delší životnost na baterie a úsporný výkon pro řešení „dva v jednom“, pasivně chlazené počítače, ultrabooky a další výpočetní techniku.

Společnost Intel plánuje uvést na trh procesory Intel Atom a další produkty postavené na mikroarchitektuře nové generace „Airmont” vyráběné 14nm procesem již počátkem příštího roku. Konkrétní data se budou lišit podle produktového segmentu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz