Internet v automobilech čeká již brzy boom

Albert Ryba | 02.09.2013 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Podle organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) bude v roce 2025 disponovat zhruba 60 % běžně provozovaných automobilů internetovým připojením a pokročilou automatizací řízení. To má sice přinést vyšší komfort jízdy, ale i nová rizika spojená s potenciálními hackerskými útoky na takovéto automobily.

Již v současnosti existují výrobci automobilů, kteří do aut zabudovávají možnost připojení k internetu a dále je osazují technologií bluetooth pro interakci s dalšími typy mobilních zařízení. Tento počet výrobců má rychle růst s tím, jak uživatelé budou požadovat ve svých automobilech internetové funkce a budou vnímat svůj automobil jako další součást svého IT ekosystému. Nové automobily budou také mnohem inteligentnější a autonomnější než dosud.

Komfort jízdy se má zvýšit

Podle organizace IEEE umožní automobily připojení k internetu větší bezpečnost a komfort jízdy a to zejména díky komunikaci s ostatními automobily a lidmi. „Automobily si tak budou moci mezi sebou samy hlídat odstupy ve vyšších rychlostech, budou přizpůsobovat jízdu aktuálnímu počasí a nebo dopravní situaci,“ popisuje výhody Christoph Stiller, člen organizace IEEE a profesor na německém Technologickém institutu v Karlsruhe. „Díky tomu dojde k eliminaci lidských chyb při řízení a celý proces bude výrazně automatizovanější a pohodlnější,“ dodává Stiller.

Automobily v příštím desetiletí tak budou de facto autonomními systémy s pokročilou schopností vyhodnocování situací. V následujících pěti letech má proto docházet k testování autonomních vozidel, zatím hlavně na speciálních drahách, aby se co nejvíce tento proces zdokonalil. Řidič tak bude provádět jen jednoduché úkony, kterými automatice bude určovat momentální změny směru či změnu aktuálních cílů.

Nové automobily atraktivním cílem útočníků

Připojení vozidel k internetu s sebou ale samozřejmě nese určitá rizika spojená zejména s potenciálním napadením jejich softwaru hackery. Kevin Curran, člen IEEE a profesor výpočetní techniky na univerzitě v Ulsteru, říká, že rizika jsou v tomto případě značná. Pokud si útočníci vyhlédnou určitý vůz, mohou jej prakticky ovládnout pomocí trojských koní a například mu na dálku vyřadit systém brzd a způsobit tak cílenou havárii. Jeden druh rizik tedy zmizí, ale jiný naopak přibude. A tento typ nebezpečí bude řidiči jen velmi málo ovlivnitelný.

Pro výrobce vozidel se tak stane výzvou skutečně dobře zabezpečit svoje vozidla, vybavit je firewally a omezit možnost přijímat příkazy zvenčí. Nicméně prakticky každý systém připojený k internetu je potenciálně napadnutelný, takže toto nebezpečí nebude nikdy nulové a je také možné, že kdyby útočníci vyřadili komunikaci více „internetových automobilů“ v určité lokaci, dojde zde k masovému kolapsu a haváriím.

S tím, jak se nové typy automobilů budou rozšiřovat, stanou se tyto typy útoků pro hackery výrazně  atraktivnější. Za nějakých 12 let se tak možné setkáte se situací, kdy vám během jízdy v autě po dálnici zavolá neznámá osoba s tím, že právě vyřadila brzdy vašeho vozu, a pokud jí nezaplatíte určitou sumu, nezprovozní je zpět. Ovšem ani když útočníkovi požadovanou částku převedete, nebudete mít jistotu, že váš automobil bude opět plně funkční.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz