Jak správně nabíjet Ni-Mh, Li-Ion či Li-Pol baterie?

Albert Ryba | 26.09.2013 | Mobilita, Ostatní | 5 komentářů

Dnešní mobilní přístroje jsou prakticky závislé na svojí baterii. Tu navíc není možné vždy snadno vyměnit, proto je vhodné ji pro dosažení maximální životnosti nabíjet jak u soukromých, tak i firemních zařízení takovým způsobem, který je pro ni optimální. Nicméně při nabíjení nejnovějších Li-pol baterií je nutné se řídit jinými pravidly než tomu je u zastaralejších Ni-Mh baterií. Popíšeme vám tedy, jak jednotlivé druhy baterií (respektive akumulátorů) nabíjet, aby neztrácely kapacitu a měly co nejdelší životnost.

Ni-Mh baterie trpí paměťovým efektem

Niklo-metalhydridové baterie byly klasikou 90. let 20. století. Zvláště pak v podobě nabíjecích tužkových baterií. Ni-Mh baterie můžeme dodnes najít v některých starších přístrojích, jako jsou starší typy notebooků, videokamer či aku nářadí. Pro tento druh baterií je typický paměťový efekt, který je uzpůsoben tím, že baterii nabíjíme tehdy, když není ještě stoprocentně vybitá, nebo ji nenabíjíme do stavu úplného nabití. Kapacitu zničenou paměťovým efektem lze částečně obnovit formátováním baterie. „Formátování baterie provádíme tak, že baterie necháme úplně vybít a následně úplně nabít. Formátování provádíme alespoň dvakrát či třikrát za sebou. V případě Ni-Mh baterií jej opakujeme alespoň jednou za tři měsíce, abychom zmírnili snižování kapacity,“ říká Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ.

Ni-Cd baterie už jsou zastaralé

Niklo-kadmiové baterie najdeme už jen v opravdu starých typech fotoaparátů či videokamer. Hojně se využívaly také v mobilních telefonech, ale postupně je nahradily účinnější typy baterií. V obchodech je stále ještě najdeme v podobě dobíjecích tužkových baterií. Průměrná doba nabíjení je od 45 minut až do 2 hodin, avšak kapacita těchto baterií je ve srovnání s novějšími druhy nižší. Velkou nevýhodou je také paměťový efekt, který se u Ni-Cd baterií projevuje nejvýrazněji. Právě kvůli paměťovému efektu se musejí nabíjet až tehdy, když jsou zcela vybité. Jednou za měsíc je třeba provést formátování. Při nabíjení nesmí baterie zůstat v nabíječce déle než 24 hodin, jelikož by došlo k nadměrnému přebití. Při jejich přebíjení totiž dochází k nadměrnému zahřívání a následnému poklesu kapacity.

Li-ion nenechávejte hloubkově vybít

Lithium-ionové baterie jsou aktuálně nejpoužívanějším druhem baterií. Najdeme je téměř ve všech moderních přístrojích. O Li-ion bateriích se až donedávna soudilo, že na rozdíl od starších druhů baterií netrpí paměťovým efektem. Vědcům se však na jaře letošního roku povedlo toto dlouho platné dogma vyvrátit. V laboratorních podmínkách se u Li-ion baterií paměťový efekt skutečně projevil, jeho účinek je však zanedbatelný. Toto zjištění tedy rozhodně neznamená, že by se Li-ion baterie měly hloubkově vybíjet a nabíjet. „Li-ion baterie se mohou vybíjet při běžném užívání jen částečně. Úplné vybíjení může těmto moderním bateriím dokonce škodit,“ upozorňuje Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ. „V jeho důsledku může totiž docházet k rychlejšímu snižování kapacity a k prodlužování doby nabíjení,“ doplňuje Tlapák. Proti nebezpečnému hloubkovému vybití či přebití baterii chrání senzory, které by měly zabránit dosažení extrémního stavu a většina moderních přístrojů sama vyhodnotí, kdy je baterie na kritické hodnotě a automaticky se v takovém případě vypnou, ač v baterii ještě část „záložní“ kapacity zbývá. Běžný uživatel o tom ale ani neví.

Li-pol baterie můžete nabíjet v jakékoliv fázi vybití

Lithium-polymerové baterie jsou zatím nejpokročilejší ze všech uvedených druhů. Lze je označit za vylepšenou verzi Li-ion baterií, která neobsahuje kapalinu, ale gelový elektrolyt. Díky gelu jsou baterie Li-Pol velmi tenké a objevují se v různých tvarech. Jsou ovšem také obvykle dražší, což zejména v levnějších přístrojích jejich využití omezuje a najdeme je hlavně v dražších smartphonech, tabletech či ultraboocích. Baterie typu Li-pol není třeba před použitím formátovat, paměťový efekt je u nich prakticky zcela potlačen. Tyto baterie jsou citlivé na přesné nabíjení, proto je u Li-Pol akumulátorů nutné používat pouze nabíječky, které jsou dodávané výrobcem. Ve srovnání s ostatními typy baterií mají Li-pol baterie také velmi nízké samovybíjení, což znamená, že v době nepoužívání téměř neztrácejí samovolně kapacitu.

5 komentářů u článku “Jak správně nabíjet Ni-Mh, Li-Ion či Li-Pol baterie?”

 1. Václav napsal:

  Dobrý den,
  Měl bych dotaz související s větou v odstavci o Li-pol bateriích – „…proto je u Li-Pol akumulátorů nutné používat pouze nabíječky, které jsou dodávané výrobcem.“. Jak je to s nabíjení přes USB počítače? A další dotaz, mám v práci nabíjecí dock jako stojánek (opět nabíjení přes usb PC), může to být nějaký problém pro životnost baterie. (Telefon Sony Xperia Z1 Compact, Li-Pol baterie.)

 2. Václav napsal:

  Dotaz k Li ion bateriím…..co se stane s Li ion baterií,pokud ji nechám stabilně připojenou ke zdroji dobíjení?
  Jedná se o baterii v autoakmeře

  Díky za info a odpovědi

  • Franta napsal:

   Tak každé baterii přebíjení škodí, pokud do ní jde proud, který nemá jak odejít. Pozná se to především podle neúměrného zahřívání. Většinou to ale funguje tak, že dobíjení řídí nějaký obvod a pokud baterie dosáhne plné kapacity, měl by přepnout na tzv. udržovací režim, kdy jde dále do baterie jen velmi nízký proud.

 3. Jindra Šťastná napsal:

  Baterii mám plně nabitou,přesto se mi po odpojení nabíječky,pc vypne,mám ASUS(NVIDIA OPTIMUS),děkuji za odpověď

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz