Jak změní iPhone 5S podnikové systémy a procesy

Jan Petr | 18.09.2013 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Ve světě, kde je telefon univerzálním identifikačním a autorizačním nástrojem, může řada procesů a činností vypadat jinak. Prokazování totožnosti, podepisování dokumentů, autorizace transakcí, ovládání technických zařízení… to vše může být řádově bezpečnější a řádově snadnější pro uživatele i administrátory, než tomu bylo v dobách plastových karet a zadávání hesel.

Nový iPhone 5S, který byl představen minulý týden, se těší oprávněné pozornosti. Někdo si všímá barev a exkluzivní varianty pro akcionáře, ale ti přemýšlivější se soustředí na inovace se zásadním významem, mezi nimiž je na prvním místě snímač otisku prstu. Do nového iPhonu je montována sofistikovanější a bezpečnější varianta čtení otisku prstu, která je založena na měření vodivosti v různých hloubkách povrchu kůže. Tato technologie je podle všeho neprolomitelná a v každém případě je bezpečnější než jakýkoliv alternativní způsob zabezpečení zařízení (PIN, certifikát apod.). Je tedy zcela logické, aby byl právě iPhone univerzálním zařízením pro identifikaci a autentizaci uživatele. Aby byl nejen nejen telefonem, fotoaparátem, čtečkou kódů, malým počítačem, přehrávačem filmů a GPS navigací, ale také klíčem, platební kartou, osobní identifikační kartou, úložištěm certifikátů a propisovačkou, respektive luxusním plnicím perem.

Zařízení, na které jsme čekali

To samo o sobě nepředstavuje revoluční vizi. Již delší dobu se mluví o tom, že smartphone jako zařízení, které má uživatel neustále pod svou osobní kontrolou, je vhodnějším úložištěm certifikátu a tudíž vhodnějším podepisovacím nástrojem než klasický počítač.  Zařízení vybavené snímačem otisku prstu však této vizi dává konkrétní podobu. Pro lidi, kteří se zajímají o rozvoj firemní informatiky, je podstatné, jak existence takového univerzálního autorizačního zařízení změní podnikové procesy a jaké nároky na IT infrastrukturu z toho budou vyplývat.

Změny se týkají řady oblastí, z nich uvádíme jen některé:
1) práce s dokumenty. Pokud propisovačku nebo plnicí pero pro podepisování dokumentů nahradí iPhone, bude možné připojit podpis skutečně kdykoliv a odkudkoliv. Na rozdíl od notebooku má uživatel s sebou iPhone i ve volném čase. A nemáme na mysli schválení prostým zaškrtnutím, ale skutečný plnohodnotný prokazatelný podpis podle zákona.

2) fyzické vstupy a přístupy k informačním systémům. Nebude zapotřebí montovat spoustu hardware od relativně jednoduchých snímačů čipových karet až po superbezpečné čtečky oční duhovky nebo kamerové rozpoznávání obličejů. Nebude ani zapotřebí zatěžovat uživatele vstupními kódy. Stačí vyndat z kapsy iPhone a přiložit k němu prst. Je to nejen pohodlné, ale i bezpečnější. Pro slečnu na vrátnici je možné vymyslet přesvědčivou historku nebo pozvání na večeři. Ale snímač otisku prstu neobelstí nikdo.

3) platby. O mobilních platbách se v poslední době hovoří často, ale reálnému nahrazení karet brání bezpečnost. S otiskem prstu tato možnost odpadá.

4) zapínání a vypínání zařízení. Může se jednat o odemykání vrat nebo trezorů, přepínání bezpečnostních systémů do polohy „zastřeženo“, rozsvěcení, zhasínání, řízení topení nebo klimatizace apod. To vše už bylo možné provádět na dálku – problém představovala právě autorizace. Stačí připomenout zbytečné výjezdy bezpečnostních služeb, protože ředitel nebyl schopen na dálku autorizovat pokyn „v tomto případě poplach ignorujte“.

Letos řešení pro manažery, později pro běžné uživatele

Všude je tomu tak, že se radikálně zvyšuje pohodlí uživatelů i bezpečnost, a všude otevírá cestu k autorizaci na dálku – podepsat dokument, zastavit poplach, umožnit někomu přístup… všechno bez jakékoliv pochybnosti.

V určitém ohledu můžeme očekávat dvě vlny zavádění nové technologie. První bude souviset se současnými iPhony, druhá přijde později, kdy podobnou funkci přinesou levnější zařízení (například tablety s Androidem). Zvládnutí špičkové technologie pro snímání otisků prstů, s jakou pracují iPhony, nebylo jednoduché ani pro Apple, nicméně přesto je jen otázkou času, kdy podobnou funkci ostatní doplní.

Bez aplikací to nepůjde

V dosavadním textu jsme – jakoby samozřejmě – počítali s tím, že uživatel má v iPhonu aplikace, které provádějí zmíněné úkony. Někdy vytvoří nebo zkontrolují dokument, připojí k němu podpis a odešlou. Jindy vytvoří a odešlou autorizační kód pro systém řízení vstupů. Jindy načtou data z informačního systému, vytvoří report, připojí fotografii vytvořenou uživatelem a jeho komentář a vše odešlou na správná místa. Tyto aplikace musí být optimalizované pro iPhony a musí být přístupné i z dalších zařízení, musí být schopné výměny dat s informačními systémy a musí být natolik intuitivní, aby jakýkoliv uživatel mohl pracovat bez zaškolení.

Právě takovou technologii představila před několika měsíci společnost Software602. Sestává z prostředí, v němž je možné vytvořit potřebnou aplikaci velmi rychle a bez programování prostým přetahováním prvků a zadáváním parametrů (Software602 Form Designer) a dále prostředí, v němž je možné takové aplikace provozovat (Software602 FormApps Server) tak, aby uživateli stačil jeden formulářový prohlížeč (Software602 Form Signer) pro libovolný počet aplikací. Ukázky takových aplikací jsou dostupné na www.formsigner.eu. Je tam k dispozici i Datovka602 – první aplikace umožňující vytvořit a odeslat datovou zprávu z prostředí iOS.

K vytváření aplikací je zapotřebí určité technické erudice, nicméně po získání určité zkušenost mohou vznikat na počkání. Jednodušší aplikace může být k dispozici do 30 minut. To umožní ladit aplikace a procesy podle měnících se požadavků uživatelů a potřeb trhu.

Dynamic Process Improvement na iOS, Androidu i Windows

Společnost Software602 se využitím chytrých mobilních zařízení pro práci s dokumenty a podporu podnikových procesů zabývá již delší dobu. Jako první na světě uvedla na trh veřejně dostupnou aplikaci pro připojování elektronického podpisu na iPhonech, která se stala standardem v některých úřadech americké veřejné správy. Připravila také manažerskou koncepci DPI (Dynamic Process Improvement) umožňující řídit podnikové procesy nad informačními systémy, často právě s využitím chytrých mobilních zařízení. Když Apple představil již zmíněný zabezpečený iPhone, byla připravena.

O tom, jak nejlépe využít potenciálu, který chytrá mobilní zařízení přinášejí (včetně těch s Androidem a mobilními Windows), můžete společně s konzultanty Software602 přemýšlet na workshopech a seminářích, které Software602 pořádá. Podrobnější informace najdete na www.602.cz.

Autor je výkonným ředitelem Software602.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz