Kolik lidí stojí za vývojem Linuxu a kdo jej sponzoruje?

Albert Ryba | 17.09.2013 | Software | Žádné komentáře

Linux se stal fenoménem dnešní doby. I přes dlouhodobý historický neúspěch na běžných PC nyní již prakticky ovládl smartphony a tablety v podobě mobilní platformy Android a má také stále silnější pozici ve firemním sektoru. Sice neviditelný, ale silně přítomný je pak i v nejrůznějších zabudovaných zařízeních. Kdo všechno stojí za Linuxem a jeho vývojem?

Na konferenci LinuxCon v americkém New Orleans zveřejnila organizace The Linux Foundation report s názvem „Linux Kernel Development: How Fast It is Going, Who is Doing It, What They Are Doing and Who is Sponsoring It“. Podle něj je Linux vůbec největším „kolaborativním“ projektem vzniklým ze spolupráce více než 10 000 vývojářů, kteří se na vylepšování jeho kódu posledních osm let podíleli.

Kdo stojí za Linuxem?

Přesněji se jedná o téměř 10 000 vývojářů z více než tisícovky společností, kteří se na linuxovém kernelu podíleli svými příspěvky od roku 2005, kdy bylo zahájeno oficiální sledování vývoje tohoto otevřeného OS. Za poslední rok, od vydání předchozího reportu, to pak bylo přes 1 100 vývojářů z 225 společností. Obecně lze pozorovat nárůst zájmu o vývoj Linuxu od vydání kernelu 3.10, od nějž na vývoji pracuje více lidí než kdy dříve.

Mezi hlavní sponzory vývoje pak patří podle reportu organizace The Linux Foundation společnosti Red Hat, Intel, Texas Instruments, Linaro, SUSE, IBM, Samsung, Google, Vision Engraving System Consultants a Wolfson Microelectronics. Právě korporace zabývající se mobilními a zabudovanými technologiemi zvyšují svoje investice do Linuxu. Zmíněné firmy Linaro, Samsung a Texas Instruments letos zvýšily svoje příspěvky na rozvoj Linuxu celkových 11 % z celé částky, zatímco při zveřejnění loňského reportu to bylo jen 4,4 %. Také Google výrazně zvýšil svoje investice do Linuxu, protože si uvědomuje, že rozvoj jeho kernelu může posunout Android výrazně kupředu.

Naopak ze seznamu „top přispěvovatelů“ v uplynulým roce úplně vypadl Microsoft, který se dříve svojí podporou Linuxu nepokrytě chlubil. Nicméně podle komentátorů již byly jeho cíle v oblasti spolupráce s platformou Azure dosaženy a tím jeho zájem o open source technologie rychle pohasl.

Rychlost změn v Linuxu roste

Také počet změn, které probíhají v kernelu Linuxu, je značný. V průměru je každou hodinu akceptováno 7,14 změn, což je 171 na den a více než 1 200 týdně. Ačkoliv „otec Linuxu“, Linus Torvalds, si stále udržuje přehled nad vývojem tohoto OS a řídí jeho vývoj, schvalování změn již díky jejich počtu přenechává svým kolegům a od kernelu verze 3.2 podepsal jen 0,7 % všech vytvořených patchů.

Jim Zemlin, který pracuje jako výkonný ředitel organizace The Linux Foundation, hovoří o Linuxu jako o vzoru pro budoucí software a technologie. Je podle něj důležité pochopit komunitní charakter vývoje Linuxu a tento operační systém je ukázkou toho, jak vzájemná spolupráce vede k inovacím a jak se může takový gigantický projekt dále rozvíjet.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz