Microsoft pohltil Nokii. Je to odvážný či zoufalý tah?

Albert Ryba | 03.09.2013 | Analýzy | 1 komentář

Společnost Nokia, která byla v minulé dekádě hvězdou mobilního světa, se již delší dobu potýká na trhu s neúspěchem způsobeným zejména silným tlakem ze strany smartphonů s iOS a Androidem.

Poslední roky v Nokii byly ve znamení ztráty tržního podílu, propouštění a přehmatů. Již nějakou dobu se spekulovalo o tom, že se výroby svých telefonů zbaví a jedním z horkých kandidátů byl i čínský Huawei. Včera ovšem přišla nová zpráva a to, že divizi pro výrobu a servis telefonů Nokie odkoupí Microsoft.

Finský výrobce se tak bude nadále soustředit zejména na počítačové sítě, mapy, lokační technologie atd. Někteří komentátoři hovoří o obchodu roku, jiní skepticky mlčí…

Kupuje Microsoft trosku?

Microsoft za mobilní divizi Nokie zaplatí celkem 7,17 miliardy dolarů. Z toho 5 miliard je za samotnou divizi a zbytek za patenty Nokie. Akvizice dává pro Microsoft smysl, protože Nokia je jedním z hlavních výrobců telefonů s jeho mobilní platformou Windows Phone, na druhou stranu je pravdou, že si tento operační systém stále příliš velkou oblibu nezískal. Akcie Nokie za uplynulých pět let spadly o 85 %, což svědčí o tom, že tato společnost prochází hlubokým úpadkem a doby, kdy Nokia určovala směr v mobilním světě, jsou definitivní minulostí.

Microsoft se tak stane regulérním výrobcem telefonů, podobně jako třeba Apple a nebo Google po akvizici mobilní divize Motoroly a nebude muset spoléhat na partnery, kteří ostatně dávají ve svých výrobcích obvykle přednost snáze prodejnému Androidu (z něhož ovšem Microsoftu paradoxně odvádí licenční poplatky). Dokončení transakce je očekáváno v prvním čtvrtletí 2014 a musí být schváleno příslušnými úřady v EU i v USA a také akcionáři obou společností.

Steve Ballmer, CEO Microsoftu, označuje obchod jako vítězství obou stran. Stephen Elop, který vedl Nokii posledních několik let během jejího nejhlubšího úpadku, pak přejde do Microsoftu a bude vést jeho novou mobilní divizi, která se z hardwarové divize Nokie stane. Následovat ho mají i další manažeři finské společnosti. Celkem má v současnosti Nokia 32 000 zaměstnanců, včetně 4 700 přímo ve Finsku, kde probíhá hlavě vývoj řady Lumia. Naopak Microsoft se pak zavázal, že ve Finsku vybuduje gigantické datové centrum za 750 milionů dolarů, které má sloužit zákazníkům Nokie v Evropě a které jim má poskytnout lepší služby.

Očekávané změny na trhu

Podle analytiků přinese propojení Microsoftu a Nokie zejména vyšší tlak na BlackBerry, které tak bude pravděpodobně čelit tvrdší konkurenci. Otázkou ovšem je, zda se Microsoftu podaří zvýšit zájem o smartphony s Windows Phone, které nestojí zrovna na výslunní zájmu. Již dřívější spolupráci Microsoftu a Nokie označovali někteří analytici za spojení outsiderů a uplynulé roky potvrdily, že platforma Windows Phone příliš uživatelů nezískala (za druhá kvartál 2013 bylo po celém světě prodáno jen 7,4 milionu smartphonů Lumia).

Nicméně je pravdou, že Microsoft je jednou z mála společností, která si může dovolit výrobu smartphonů intenzivně dotovat a udržovat jí funkční i v případě, že bude ztrátová. Samozřejmě to není dlouhodobým cílem tohoto giganta, nicméně Microsoft si je dobře vědom, že v mobilních zařízeních je budoucnost a že musí udělat vše proto, aby na tomto trhu prorazil.

Jak se změní smartphony Lumia pod záštitou Microsoftu, není příliš jasné. Je pravděpodobné, že Microsoft bude chtít rozšířit jejich řady a rychle utlumit modely Asha s již zastaralým Symbianem. Lze také počítat s tím, že Microsoft využije novou situaci pro pro propagaci internetu věcí. Otázkou je, jak bude schopný konkurovat zejména stále agresivnějšímu Googlu a jeho Androidu a jakou cenovou politiku zvolí či zda se bude podobně jako Apple snažit působit dojmem luxusních přístrojů. Tato strategie se mu ovšem již nevyplatila v případě tabletů Surface RT a Surtace Pro, o které je jen minimální zájem a podle analytiků by byly dobře prodejné za zhruba poloviční cenu, než za jakou se nyní nabízí. O přístrojích Nokia Lumia se s trochou nadsázky dá říci to samé…

1 komentář u článku “Microsoft pohltil Nokii. Je to odvážný či zoufalý tah?”

  1. Skeptik napsal:

    To si Microsoft opravdu „pomůže“. Asi jako HP s Palmem. Ne nadarmo se v Česku poslední dobou Nokia trefně označuje jako Hovnokia :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz