Microsoft: Windows Phone a Windows RT splynou v jeden OS

Albert Ryba | 20.09.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Operační systém Windows RT se zdá být zcela na okraji zájmu. Přesto s ním má Microsoft svoje plány a z poslední schůzky Microsoftu s finančními analytiky vyplynulo, že by v poměrně krátké době mohlo dojít k úplnému propojení platforem Windows RT a Windows Phone. Oba tyto operační systémy jsou určeny pro platformu ARM, v prvním případě jde ale o tablety, v druhém o smartphony. Toto rozpolcení je v každém případě zbytečné a Microsoft se jej bude snažit co nejrychleji odstranit.

Výkonný viceprezident sloučené divize pro operační systémy Microsoftu Terry Myerson tento týden zodpověděl několik důležitých otázek ohledně budoucnosti mobilních verzí Windows. Podle něj se v současnosti rozostřuje hranice mezi smartphony a tablety (přičemž kombinací obou jsou tzv. phablety) a podle něj je ve Windows pro procesory ARM budoucnost. Řada dnešních telefonů se svými vlastnostmi blíží tabletům a již podle Myersona postrádá smysl nabízet v takovém případě dva odlišné operační systémy. Není logické, aby například 5“ telefon musel být nutně provozován na Windows Phone a je v zájmu všech stran, aby zde došlo k vytvoření jednotného mobilního OS.

Cesta spojení Windows RT a Windows Phone otevřená

Již delší dobu pozorovatelé spekulují o tom, že Microsoft by měl platformy Windows RT a Windows Phone sjednotit a nyní se tedy zdá, že tato cesta byla oficiálně potvrzena. Ostatně Microsoft již intenzivně pracuje na sjednocení programovacích rozhraní, frameworků a vývojářských nástrojů pro tyto dvě platformy a ačkoliv stále neexistuje například společný obchod s aplikacemi, je pravděpodobně již jen otázkou času, než se tak stane.

Jedinou vadou na kráse je fakt, že jak Windows RT, tak Windows Phone hrají v mobilním světě zcela okrajovou roli a nezdá se, že by se jejich šance zvyšovaly. Je otázkou, zda tedy jejich splynutí může něco zachránit. Někteří uživatelé by stále v řadě případů ještě preferovali běh standardních Windows na mobilních zařízeních, aby zde mohli používat tradiční aplikace, ale tento tlak postupně slábne spolu s tím, jak přibývají aplikace pro Android a iOS, které dokáží více či méně úspěšně nahradit ty, na které byli uživatelé z Windows zvyklí. Dříve nenahraditelné Windows tak najednou začínají být postradatelné. A to je pro Microsoft problém.

Splynou i desktopové a mobilní Windows v jeden OS?

Nicméně až taková konvergence všech operačních systémů Microsoftu zjevně v nejbližších plánech zatím není, ačkoliv Microsoft hovoří o tom, že jeho cílem je nabídnout jediný set API pro všechny přístroje a možnost provozovat stejné aplikace na všech přístrojích s Windows. Problémem je ovšem to, že sláva Windows byla spojena s PC érou a s x86 epochou (viz známé označení Wintel), zatímco tyto nové plány Microsoftu by měly být spojeny s post-PC érou a s novým rozhraním, které ovšem uživatele příliš netáhne. Podle některých komentátorů tak Microsoft již bojuje předem prohranou bitvu a návrat k dřívější slávě Windows není podle nich příliš reálný.

Microsoft se však nevzdává a má prostředky k tomu i nadále bojovat na poli mobilních platforem a může si dovolit tento boj výrazně dotovat z ostatních příjmů. Jednou z nadějí, na kterou Microsoft spoléhá, jsou zařízení, označovaná jako phablety, tedy kombinace telefonu a tabletu. Ke konci října plánuje Nokia uvést svůj nový 6“ phablet Lumia 1520 s operačním systémem Windows Phone 8 a až Microsoft dokončí akvizici mobilní divize Nokie, dá se očekávat, že výrazně zaměří svoje aktivity právě tímto směrem a že konvergence platforem Windows RT a Windows Phone nabere na obrátkách.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz