Pozor na trojany požadující výkupné za dešifrování vašich dat

Albert Ryba | 24.09.2013 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

Laboratoř pro výzkum malwaru společnosti Eset zkoumá neobvyklý nárůst výskytu malwaru Filecoder – trojského koně, který šifruje uživatelské soubory, a následně po uživatelích požaduje výkupné za jejich opětovné dešifrování. Eset od července zaznamenal nárůst detekcí hrozby Win32/Filecoder oproti průměrnému výskytu v období od ledna do června o téměř 200 %. Obzvlášť vysoký podíl detekcí (44 %) pochází z Ruska, nezanedbatelné počty výskytu tohoto škodlivého kódu byly ale zaznamenány i ve střední a východní Evropě (Německo, Česko, Polsko, Rumunsko a Ukrajina), jižní Evropě (Itálie, Španělsko) a Spojených státech amerických.

K infikování počítače využívají kyberzločinci různé druhy infiltračních metod – stažení hrozby do počítače z nakažených internetových stránek, e-mailové přílohy, instalace prostřednictvím jiného trojanu nebo backdooru, případně manuální instalace provedená přímo útočníkem.

„Rodina hrozeb Win32/Filecoder je nebezpečnější než ostatní typy tzv. ransomwaru, protože dokáže zašifrovat obrázky, dokumenty, hudbu a archivy. V průběhu času jsme pozorovali širokou škálu technik a úrovní sofistikovanosti v nejrůznějších variantách,“ říká Róbert Lipovský, výzkumník malwaru společnosti Eset. „Tato hrozba se navíc může velmi prodražit. Jednotlivé varianty požadují od uživatelů sumy okolo 100 až 200 euro, objevily se ale i pokusy vymáhající od lidí 3000 euro. Vydírání vysokými částkami se objevuje v případě, kdy se útočníci zaměřují na firmy a organizace, které si mohou dovolit zaplatit více peněz než jednotlivci,“ dodává Lipovský. Jedna z aktuálních variant dostává oběti pod tlak odpočtem, který zobrazuje čas zbývající do definitivního smazání šifrovacího klíče, čímž by byl jakýkoli pokus o obnovu dat v počítači uživatele téměř nemožný.

Eset doporučuje internetovým uživatelům chránit se pravidelně aktualizovaným antivirovým softwarem. Kromě toho se vyplatí chránit heslem i nastavení antimalwarového softwaru, čímž můžete zabránit jeho případné změně ze strany útočníků. Samozřejmostí by měla být i pravidelná záloha dat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz