Přináší cloud computing soumrak IT profesionálů?

Albert Ryba | 05.09.2013 | Analýzy, Ostatní | 1 komentář

Ještě před lety ceněné zkušenosti v oblasti IT se v současnosti díky nástupu cloudu stávají prakticky bezcenné. Řada IT profesionálů tak čelí nezájmu ze strany firem, které po nich nyní požadují zcela jiné dovednosti a zkušenosti.

Cloud computing se stává v podnikové sféře stále častěji využívanou technologií a nasazuje se v nejrůznějších podobách a pro nejrůznější účely. Firmy se již naučily rozpoznávat, kdy jsou pro ně služby v cloudu výhodné a prvotní ostych a nejistota již dávno odezněly.

Cloud žádá nové dovednosti

Zejména se snahou šetřit náklady dávají přednost provozu aplikací ve vzdálených datových centrech místo vlastních serveroven. Tento posun ovšem přináší zásadní výzvu, která ještě vyhrocuje trvalý nedostatek IT odborníků – v současnosti jsou jednoznačně preferováni ti, kteří mají zkušenosti s cloudovými službami. Nejedná se však jen o naučení se určitých dovedností, ale obvykle o celý zákaznicky orientovaný přístup, který vyžaduje i jiný typ myšlení a jednání. Jde totiž spíše o obchodní jednání s externími dodavateli a jasné formulace požadavků, než o tradiční správu a nasazování nových aplikací, což byly typické úkony pro on-premise prostředí.

Nedostatek vhodných IT zaměstnanců tak částečně relativizuje výhodnost levnějších cloudových služeb. Podle expertů je právě schopnost firmy vyjednávat s dodavateli cloudových služeb zcela zásadní pro to, aby jí tyto služby vyhovovaly a aby přinesly žádané zvýšení efektivity. Je potřeba přitom mnohem více vnímat technologie v širším kontextu a domýšlet důsledky, které případné požadované změny přinesou.

Tradiční IT oddělení z firem mizí

Analytici upozorňují i na fakt, že tradiční IT oddělení z firem mizí s tím, jak jsou IT služby poskytovány třetími stranami z cloudu. Široký tým IT pracovníků tak obvykle nahrazuje jen minimum zaměstnanců pověřených nákupem služeb z cloudu. Z méně kvalifikovaných IT profesionálů se pak obvykle stávají zaměstnanci podpory pro interní i externí uživatele, ale vysoce kvalifikovaní IT odborníci bez znalostí cloudového prostředí jsou pro firmy stále častěji nadbyteční. Mizí tak tradiční role a IT pozice, které jsou nahrazovány lidmi spíše s obchodním (a případě i s právnickým) myšlením než technickým duchem a kteří fungují primárně jako brokeři a prostředníci.

Důsledkem pro firmy je ale i fakt, že s tím, jak ztrácí vlastní IT experty a jejich know-how, prohlubuje se logicky jejich závislost na externích službách. Nicméně jedná se o přirozený vývoj IT trhu, který směřuje právě k externímu poskytování služeb a vlastní vývoj či úpravy softwaru nebo i hardwaru v rámci firem je již v řadě případů považováno za archaismus.

Zatím ještě existují na trhu firmy, které svoji stávající infrastrukturu za cloud nevyměnily, ale s tím, jak budou ubývat, budou mít tradiční IT profesionálové stále větší problém najít odpovídající uplatnění. S využitím cloudu se již experimentuje například i ve zdravotnictví nebo státní správě po celém světě a všude jsou vyžadováni právě odborníci na cloud. Pro IT experty to přináší zásadní výzvu v jejich kariéře a nutnost přizpůsobit se této změně a nebo se smířit s tím, že již dále nebudou patřit mezi vysoce žádané.

1 komentář u článku “Přináší cloud computing soumrak IT profesionálů?”

  1. Kamil Vrátný napsal:

    Spíš anachronismus než archaismus.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz