Proč Apple potřebuje 64bitový procesor v iPhone 5S?

Albert Ryba | 16.09.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Zatím si všechny dosavadní smartphony bohatě vystačily se 32bitovými procesory a Apple poněkud překvapil s tím, že nový iPhone 5S používá 64bitový procesor A7 s architekturou ARMv8. Jedná se jen o snahu být opět v něčem první a nebo má Apple k tomuto kroku nějaký reálný důvod?

Komentátoři na webu spekulují, proč se Apple k tomuto kroku odhodlal, protože 64bitové čipy ARM se zatím ještě nepoužívají ani v serverech. Potřebuje iPhone skutečně 64bitový procesor, když jej dnes není schopný žádný software využít?

Důvodů je překvapivě celá řada, některé jsou více odůvodněné, některé méně. Po jejich shlédnutí ovšem pravděpodobně dáte Applu za pravdu, že jde o krok, jenž dává skutečně smysl.

Apple chce být první

Jak již bylo řečeno v úvodu, 64bitové procesory ve svých telefonech zatím žádný z velkých výrobců nepoužívá. Do určité míry jde tedy Applu o to mít opět image inovátora, nabídnout něco exkluzivního, co jinde zákazníci nenajdou. Tato pozice Applu asi nikoho nepřekvapí.

64 bitů zní dobře

S prvním argumentem souvisí i druhý. Použití 64bitového procesoru může být dobrý marketingový tahák, protože to, co přístroje Applu prodává, nejsou reálné technické výkony, ale aureola navozující dojem, že jde o něco více, než co nabízí konkurence. A 64bitové technologie jsou dnes v módě, takže možnost použít argument, že nový procesor obsahuje 1 miliardu tranzistorů a že je plně 64bitový, ukazuje na něco, co konkurence nemá.

Apple navíc v souvislosti s novým iPhonem 5S několikrát vypustil frázi, že jde o podobnou procesorovou architekturu, jako v běžných počítačích. Ač je to trochu zavádějící informace, zní to prostě dobře a jen za to použití procesoru A7 Applu určitě stojí. IPhone 5S je tak již více počítač než telefon. A tím se dá dobře odůvodnit, proč stojí více než jiné dnešní telefony.

Android není připraven pro 64bitové čipy

Apple již delší dobu prohrává svojí válku s konkurenčním Androidem. A je těžké v tomto souboji najít výhodu, se kterou konkurence nemůže přijít. Právě 64bitová architektura je jednou z nich, protože Android rozhodně není na 64bitovou architekturu zatím připravený. Spekuluje se, že až Android 5.0 (který je zatím ale v nedohlednu) bude podporovat 64bitovou architekturu ARMv8 a Apple má do té doby určitý „psychologický“ náskok, který Google nestáhne dříve, než v roce 2014.

Otevření cesty použití více RAM

iPhone 5S je vybaven 1 GB paměti RAM (jde o typ LPDDR3), což není nijak závratné množství a Apple se touto hodnotou ani příliš nechlubí. Běžné 32bitové procesory jsou schopné adresovat maximálně 4 GB RAM, takže se zdá, že je zde ještě poměrně velký prostor. Nicméně spolu s tím, jak se začne rozšiřovat 4k video, dá se očekávat, že paměťové nároky na mobilní telefony i tablety při jeho zpracování výrazně vzrostou a že se v nich objeví více než 4 GB RAM.

Ceny paměťových čipů nejsou vysoké, takže jediné omezení je právě schopnost adresovat více paměti 32bitovými procesory. Apple je tak již nyní připraven na budoucnost a vývojáři budou moci s předstihem připravovat aplikace, které 64bitovou architekturu naplno využití, až bude potřeba.

Sjednocení kódu iOS a OS X

Apple také přechodem mobilního iOS na 64bitovou architekturu přibližuje tento operační systém „macovskému“ OS X. Podobně jako v případě Microsoftu s Windows 8 a Windows Phone, je i cílem Applu mít jen jeden operační systém, na kterém je možné provozovat shodné aplikace. Použití 64bitové architektury je důležitým krokem k tomuto sjednocení.

Otázka výkonu a konkurence

I když Apple tvrdí, že nový procesor má až 40x vyšší výkon, platí to jen o některých opravdu specifických situacích a operacích. Čip A7 například umožňuje nahrávání videa s frekvencí 120 snímků za sekundu, které většina běžných 32bitových procesorů nezvládne kódovat. Také určité kryptografické operace mohou probíhat výrazně rychleji, což se hodí například pro šifrování údajů ze skeneru iPhonu 5S. Jsou to zatím spíše drobnosti, nelze ovšem vyloučit, že v budoucnu se počet aplikací optimalizovaných pro novou architekturu rychle rozroste.

Mnohem důležitější je ale jiná věc – a to vzkaz Intelu. Nový procesor A7 s 1 miliardou tranzistorů by tak měl být impulzem k zamyšlení i pro Intel a důkaz toho, že Apple to s procesory myslí vážně a že nechce být okrajovým hráčem. Apple totiž ve svých stolních počítačích a noteboocích používá stále procesory Intelu, ale již delší dobu se šušká, že by velmi rád byl zcela soběstačný. Ačkoliv je na kompletní přechod na architekturu ARM v případě Applu stále příliš brzy, může mu procesor A7 přinejmenším výrazně pomoci při vyjednávání s Intelem a zlepšit Applu pozici v těchto jednání.

Co tedy říci závěrem? Ačkoliv si řada komentátorů při informaci o 64bitovém procesoru v novém modelu iPhonu klepala na čelo, dává tento krok naopak hluboký smysl. A to jak z obchodního, tak z marketingového a technologického hlediska. Ačkoliv současné možnosti využití 64bitových procesorů jsou ve smartphonech značně omezené, Apple si tak otevírá cestu pro příští roky, která zcela jistě bude ve znamení 64bitů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz