Roamingové poplatky v EU definitivně skončí v roce 2016

Albert Ryba | 13.09.2013 | Internet a služby | Žádné komentáře

Evropská komise zveřejnila svoje plány na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu v rámci EU. Dosud nechvalně proslulé roamingové poplatky za volání v jiné zemi, než je vaše domácí, mají být v rámci něj úplně zrušeny.

Nový plán nese název „Connected Continent“ (tedy Propojený kontinent) a pokud jej schválí všechny členské země, měl by od 1. července nejprve zmizet roamingový poplatek za příchozí hovory v rámci EU a v červenci 2016 pak i všechny zbylé poplatky za roaming. Bude se to tedy týkat i mobilních dat a SMS zpráv. Za návrhem stojí viceprezidentka EU pro digitální agendu Neelie Kroesová.

Přichází další revoluce?

Má jít tedy o další „telekomunikační revoluci“, která by měla přinést rozvoj těchto služeb a vyšší spokojenost pro firemní i koncové zákazníky. V rámci uvedeného plánu budou operátoři přinuceni nabídnout alespoň jeden roamingový balíček, který nabídne pro volání v zahraničí stejné podmínky jako v tuzemsku a který bude zahrnovat 17 zemí a 70 % obyvatel EU. Postupně by se tento plán měl stát součástí všech mobilních tarifů. Další možností pro operátory je pak nabídnout úplně všem zákazníkům (místo vybraného balíčku) volání za domácí ceny v 10 zemích a při pokrytí 30 % obyvatelstva. Od července 2016 by se pak měly tyto podmínky definitivně přenést na celou Evropu.

Zákazníci telekomunikačních operátorů by nově také měli mít možnost na svých cestách v zahraničí oddělit svoje mobilní zařízení od svého poskytovatele služeb a libovolně si zvolit poskytovatele roamingu bez nutnosti kupovat novou SIM kartu. Ten by tak měl poskytnout zákazníkům vhodnější služby přes stejnou SIM kartu a přes účet, jaký používají.

Trh v EU je příliš regulovaný

Ohlášený plán Evropské komise dále počítá s harmonizací práv zákazníků v rámci celé EU, aby mezi jednotlivými státy nebyly rozdíly jako dosud, s lepší koordinací kmitočtového spektra, neutralitou sítí a s regulací velkoobchodního přístupu. Právě o neutralitě sítí se hovoří již delší dobu a má zaručit budoucí svobodu uživatelů datových sítí.

Pohled na neutralitu může být směřován ze strany zákazníka či operátora. V prvním případě princip neutrality říká, že pouze zákazník má určovat, jaký obsah bude konzumovat, jaké služby a aplikace bude využívat a prostřednictvím jakých zařízení tak bude činit, splňují-li zákonem stanovené parametry. Ze strany poskytovatelů připojení pak neutralita znamená, že nedochází k omezování přístupu uživatelů k obsahu a službám, které internet nabízí, a to jak úplným blokováním některých služeb a stránek, tak regulováním přístupové rychlosti k nim.

Organizace ETNO (European Telecommunications Network Operators‘ Association), která sdružuje hlavní telekomunikační operátory, návrh Evropské komise uvítala, jen požaduje lehčí regulaci, která by byla shodná s tou, jež platí pro poskytovatele webových služeb. Protože přísná regulace podle zástupců ETNO omezuje investice a rozvoj telekomunikací v rámci Evropy. Přesto má návrh potenciál posunout telekomunikační prostředí v EU kupředu, pomoci dosáhnout cílů Digitální agendy EU a přispět k hospodářskému růstu na našem kontinentu. Za posledních pět let totiž investice do telekomunikační infrastruktury v rámci regionu klesaly meziročně o 2 % a tento trend má pokračovat až do roku 2020, dokud EU nezruší regulaci přístupu k pevným linkám a další regulační opatření.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz