S aktualizací přístrojů Apple na iOS 7 raději vyčkejte

Albert Ryba | 24.09.2013 | Mobilita, Software | 1 komentář

Ačkoliv nová verze iOS 7 od Applu obsahuje řadu zajímavých vylepšení, komentátoři radí majitelům starších přístrojů raději chvilku vydržet. Vychází ze zkušeností, které se objevily při vydání předchozích majoritních aktualizací iOS.

Podle posledních údajů analytické agentury Gartner v současnosti používá operační systém iOS 7 celkem 14 % smartphonů na globálním trhu, zatímco v případě Androidu je to celých 79 %. Na iOS 7 je možné aktualizovat iPad 2. generace, iPad 3. generace, iPad 4. generace, iPad mini, iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5 a iPod touch 5. generace. Hlavním lákadlem iOS 7 je přes 200 nových funkcí a také výrazně přepracované uživatelské rozhraní, které může staršímu přístroji dát nový lesk. K dispozici je i řada novinek pro byznys, o kterých jsme psali v článku Apple iOS 7: Nové funkce pro podnikové uživatele.

Opatrnost se pří aktualizaci na iOS 7 vyplatí

Nicméně před tím, než provedete aktualizaci svého staršího přístroje, zvažte, zda ještě pár týdnů raději nevyčkat. Apple totiž neumožňuje návrat ke staršímu iOS, takže po instalaci iOS 7 se již k verzi iOS 6 není jak dostat. Na tento problém narazila již řada uživatelů, kteří si na svoje přístroje aktivně instalovali beta verze iOS 7. Zde sice byla zadní vrátka pro iOS 6 stále ještě otevřená a bylo možné pomocí určitých kroků downgrade provést, ale nebylo to v žádném případě snadné. A zejména firmy by v tomto ohledu měly být obzvlášť opatrné. Mezi hlavní důvody, proč v tomto případě nespěchat, patří zejména následující faktory:

1. Problémy s možnou kompatibilitou aplikací

Téměř každá nová majoritní verze firmwaru u Applu vyžaduje úpravy v existujících aplikacích, aby  fungovaly stále tak jak mají. Samozřejmě řada jich poběží i bez úprav, ale najdete i takové, které se vám na novém iOS prostě nepodaří spustit z důvodu nekompatibility. Případně se budou chovat neočekávaným způsobem.

Právě iOS 7 je z tohoto hlediska poměrně problematický, protože přináší výrazné změny v uživatelském rozhraní. Apple sice potřebné požadavky rozeslal vývojářům, ale je jasné, že jejich reakce bude nějakou dobu trvat a vzhledem k tomu, že nové aplikace jsou vždy schvalovány přímo Applem, může uvedení nových verzí trvat i několik týdnů. Zjistěte si tedy předem, jak jsou na tom s kompatibilitou vaše aplikace, případně pokud máte víc přístrojů s iOS, aktualizujte zatím jen jeden a vše si na něm nejprve vyzkoušejte.

2. Očekávejte různé chyby

Je asi již nepsanou tradicí, že nové verze iOS i přes důkladné testování obsahují chyby, s nimiž se první uživatelé obvykle potýkají. Ty pak mohou používání celého přístroje výrazně znepohodlnit a ačkoliv se Apple v těchto případech snaží uvolňovat opravy co nejrychleji, může jít zejména u pracovního přístroje o výraznou komplikaci. Je potřeba mít tedy na paměti, že ačkoliv je iOS 7 již oficiálně venku, první týdny jsou obvykle opravdu ještě o vychytávání chyb a optimalizaci a až po několika minoritních aktualizacích bude možné očekávat, že hlavní problémy byly vyřešeny.

Asi největším fiaskem Applu je zatím fakt, že hackerům se již podařilo prolomit čtečku otisků prstů, kterou disponuje iPhone 5S, což její využití pro účely byznysu do určité míry vylučuje.

3. Podpora ze strany IT oddělení

Pokud chcete iPhone nebo iPad s iOS 7 používat ve vaší firmě, domluvte se nejprve s vaším IT oddělením, zda s tím nebudou mít problém. Důvodem může být fakt, že aktuální software pro správu mobilních zařízení (MDM) nemusí iOS 7 správně podporovat a může dojít k nečekaným problémům. Pod iOS 7 také nemusí fungovat některé aplikace využívané v podniku, viz výše.

Obecně proto platí, že korporace by s aktualizací měly vyčkávat a i když jsou pro ně které nové funkce zajímavé, důležitější je pro ně vyhnout se potenciálním problémům. Pokud si zaměstnanec aktualizuje na iOS 7 bez povolení IT oddělení svůj vlastní přístroj, který chce v práci používat, může se mu stát i to, že pak bude dočasně vyřazen z firemní sítě.

4. Potíže se staršími přístroji

I přesto, že iOS 7 nainstalujete i na již pomalu dosluhující iPhone 4 nebo iPad 2, nečekejte, že na nich budete mít stejné funkce jako na nových modelech iPhone 5S nebo 5C. Naopak na starších přístrojích můžete narazit na problémy s výkonem či zasekáváním při určitých operacích. IOS 7 je také optimalizován pro retina displeje, což může u iPadu 2 způsobit nečekané problémy. Takovéto chybky Apple také opravuje až průběžně a pokud po novém iOS opravdu toužíte, nastudujte si přinejmenším zkušenosti jiných uživatelů, kteří aktualizaci provedli již před vámi.

5. Downgrade není možný

Jak již bylo řečeno v úvodu, aktualizace na iOS 7 je nevratná. Ačkoliv je pravděpodobné, že se objeví různé neoficiální nástroje, které downgrade umožní, jedná se o rizikový krok, který může skončit nutností odnést váš iPhone či iPad do servisu. V taktovémto případě se totiž na přístroje nevztahuje ani běžná záruka a downgrade provádíte na svoje vlastní riziko. Vždy mějte na paměti, že Apple oficiálně proces downgrade nepodporuje, takže pokud se rozhodnete pro iOS 7, je není to na zkoušku, ale natrvalo.

6. Zatím není k dispozici Jailbreak

Jailbreak, neboli odemčení iPhonu, sice není u podnikových přístrojů žádoucí a naopak ze strany IT oddělení i nenáviděné, ale koncoví uživatelé rádi svoje iPhony odemykají a různě tweakují způsobem, který u neodemčených přístrojů není možný. Apple se samozřejmě snaží Jailbreakům zabránit, takže vždy nějakou dobu trvá, než se vývojářům povede vytvořit nástroje, které ochranou Applu proniknou. Pokud je pro vás z nějakého důvodu Jailbreak důležitý, počkejte si, až bude možné jej provést.

1 komentář u článku “S aktualizací přístrojů Apple na iOS 7 raději vyčkejte”

  1. Kacal napsal:

    To jsou zase zpátečnické kecy. A nejlépe abychom používali osvědčený MS-DOS, že?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz