Tisk přes chytrá zařízení je na vzestupu

Albert Ryba | 25.09.2013 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Zajímavým rozměrem cloud computingu je v ČR dosud stále plně nedoceněný oběh a tisk elektronických dokladů. Jejich obliba je víceméně přímo úměrná nejen poptávce firem, které postupně implementují do svých ERP systémů můstky pro komfortní vkládání těchto dokumentů, ale i nabídce multifunkčních tiskáren, které to umožňují. Ty jsou, jak uvádí ve svém aktuálním průzkumu výrobce a prodejce tonerů Teko Technology a jak potvrzují i výrobci tiskáren, stále více prodávané. Hitem je nyní prý například barevná HP LJ Pro M1536dnf s funkcí ePrint, díky níž lze tisknout na dálku i z chytrých mobilních zařízení.

Tato služba HP ePrint podporuje díky technologii cloud computingu tisk z libovolného místa a v kteroukoliv dobu, z mobilního telefonu, notebooku či jiného mobilního zařízení. Řešení využívá možnosti takzvaného cloudu a vychází z technologie zcela odlišné od běžných řešení tisku přes Wi-Fi a Bluetooth, jelikož se informace zasílají e-mailem a od mobilního zařízení se nevyžaduje přímá komunikace s tiskárnou.

„Tímto způsobem odpadá nutnost, aby byl uživatel v blízkosti tiskárny. Zároveň nemusí mít na svém zařízení nainstalované ovladače tiskárny pro operační systémy,“ upozorňuje Petr Kempa z Teko Technology.

Tisknout tak lze i například na cestách, nebo z tolik oblíbené „home office“. Nebo tisknout přímo do ERP systému a vytisknout si fyzicky dokument tehdy, kdy bude potřeba. Není tak nutné jej fyzicky ihned tisknout, třídit a dlouho skladovat, než bude potřeba a znovu jej procesně, někdy bohužel složitě, v archivech dohledat.

Srovnání přenosových technologií
Bezdrátová technologie Bluetooth dokáže propojit dvě zařízení na vzdálenost do 10 metrů. Značným omezením je nevalná rychlost, s jakou přes ni data vzduchem putují. Hodí se tedy spíše k tisku dokumentů v nižším rozlišení.

K Wi-Fi „vysílači“ lze připojit notebooky, mobily, tablety, herní konzole a spoustu dalších moderních hraček, stejně jako tiskárny. Můžete tak napřímo propojit chytré zařízení a přenášet data. Mezi takto propojenými zařízeními se vytvoří virtuální „kabel“, který poskytuje násobně vyšší rychlosti přenosu dat než Bluetooth.

Pod pojmem cloud computing je možné si představit využívání cizích kapacit, ať už jde o hardware, nebo software, které jsou dodávány uživateli jako služba prostřednictvím počítačové sítě, dnes nejčastěji přes internet. Existuje velké množství typů podporovaných služeb. Poskytována může být úložná kapacita i celá výpočetní infrastruktura. Poskytovat lze aplikace, které si uživatel již nemusí stahovat do počítače a ke kterým se připojuje prostřednictvím internetového prohlížeče. Modely s funkcí ePrint jsou postaveny na připojení ke službě Google Cloud Print. Stačí použít libovolné aplikace podporované službou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz