Jak vybrat nové tiskové řešení pro firmu?

Albert Ryba | 22.10.2013 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

Při výběru vhodného tiskového řešení v prvé řadě záleží na velikosti dané společnosti. Malá firma má logicky jiné požadavky než velká. Vhodné je zvolit komplexní přístup v několika krocích. To znamená, že nejprve udělá interní audit počáteční situace u dané společnosti. I u těch nejmenších. Zmapuje nedostatky, díky nimž společnost neefektivně vynakládá finanční prostředky. Zkušenosti totiž ukazují, že mezi hlavní problémy u zákazníků patří rozsáhlá a různorodá struktura tiskových zařízení s celou řadou výrobců, modelů a konfigurací, a na to navazují různé druhy a třeba i různí dodavatelé spotřebního materiálu. Poté jsou s tím spojeny různé druhy fakturace, prodlevy servisu tiskových zařízení.

Součástí auditu je zodpovězení otázek, zdali potřebuje zákazník tisknout černobíle či barevně, v jakém objemu, zdali je tisk poddimenzován či naopak naddimenzován, jaké jsou vlastní náklady, a podle toho nabídneme řešení.

Na základě této analýzy navrhne řešení takzvaného tiskového parku včetně možností, kde uspořit. Poté následuje realizace návrhu. Samozřejmostí je monitoring dalších nákladů. Ke snížení objemu tisku většinou stačí jen sledování tisku. Dalším nesporným faktem je trend přenosu veškerého tisku do elektronické podoby. Tedy spíše netisknout a veškeré dokumenty ukládat v elektronické podobě a dále tak s nimi pracovat. I v této oblasti zákazníkům vychází Teko vstříc právě ve formě komplexního přístupu včetně zabezpečení.

Velkou roli hraje poměr pořizovací cena tiskárny versus náklady na tisk. Obecně platí, že levné tiskárny mají drahý tisk, střední jsou poměrově shodné a dražší tiskárny mají tisk úspornější. Důležité je tedy odpovědět na otázku, co klient tiskne a jak často, podle toho vybere nejvýhodnější řešení.

Freeware software pro vzdálenou správu tisku
Jedná se o přechod na cizí subjekt a to znamená, že se často ztrácí přehled o nákladech na tisk. Většinou se pak zákazníci diví, proč tolik platí a za co. Teko se tomu snaží spíše vyhnout. Není to prý příliš vhodné pro malé a střední podniky. Má osobní prodejce a apeluje na osobní vztahy a přístup. Co se týče zabezpečení pomocí autentizačních karet, čipů, tisku podle role uživatele, hraje roli u firem, které využívají tzv. otevřené kanceláře.

Outsourcing tisku nebo tiskového řešení
Jednou z oblastí, která může mít významný dopad na činnosti společnosti je vyjmutí určitých činností a jejich outsourcování třetím stranám. V oblasti tisku nebo tiskového řešení to hraje svou roli rovněž. Za zlomový je v posledních letech považován nástup zpracování v cloudech a model pronájmu softwaru jako služby. Podstatné pro jakékoli porovnání výhodnosti nejsou pořizovací náklady či vstupní investice, tedy například tiskárny, ale takzvané celkové náklady vlastnictví. Tedy veškeré náklady na zajištění konkrétní činnosti. Existuje mnoho studií, které se věnují tomu, zdali je outsourcing vhodný pro malé či velké společnosti. Pravdou zůstává, že se spíše hodí pro společnosti velké. V této době jde spíše o otázku převodu veškerého papírování do elektronické podoby.

Článek vznikl na základě podkladů dodaných společností Teko Technology.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz