Jaké výhody přináší vlastní podnikový app store?

Albert Ryba | 22.10.2013 | Mobilita, Podniková infrastruktura, Software | 1 komentář

Report zveřejněný organizací PGM Business Process Automation, vycházející z průzkumu mezi 329 IT manažery, ukázal, že již čtvrtina (25 %) firem využívá vlastní app store a další necelá pětina (19 %) o jeho zavedení uvažuje. Hlavním důvodem má být udržení lepší kontroly nad používanými aplikacemi v podniku, redukce potenciálních rizik a také zmírnění výdajů na software.

Průzkum se zaměřil hlavně na identifikaci byznysových přínosů podnikového app store (tedy interního obchodu s aplikacemi). Tyto app story jsou obvykle zaměřeny na řešení pro zvýšení produktivity zaměstnanců či na další obchodně a průmyslově orientované aplikace.

Pro řadu firem je v současnosti nasazení vlastního app store palčivou otázkou, u které si nejsou jisty tím, zda se jim takový krok ve výsledku vyplatí. Průzkum PGM Business Process Automation tak lze brát alespoň za částečnou odpověď při tomto rozhodování.

Hlavní přínosy podnikového app store

Firmy dotázané v uskutečněném průzkumu nejčastěji uvádějí následujících pět hlavních přínosů vlastního app store:

1. Vyšší kontrola nad používanými aplikacemi (72 %) – vzhledem k tomu, že podnikový app store má svého správce, který dohlíží nad tím, jaké aplikace jsou zde umístěny a stará se i o jejich aktuálnost, vyhne se firma „živelnému“ a nekontrolovanému používání aplikací vybranými přímo samotnými zaměstnanci pro svoji práci. Samozřejmě jim v tom nemůže zcela zabránit, ale z praxe se ukazuje, že pokud mají zaměstnanci dostatečnou nabídku vhodných předvybraných aplikací pro svoji práci v podnikovém app store, rádi je využijí a již nehledají jinde.

2. Snížení rizik (65 %) – s prvním bodem úzce souvisí i druhý. Díky kontrole je mnohem menší šance, že některý ze zaměstnanců začne používat nekompatibilní či nepodporovaný software (či dokonce přímo škodlivý software), který by přinesl nejen vyšší bezpečnostní rizika, ale mohl by i ohrozit plynulost podnikových procesů.

3. Lepší kontrola nad výdaji za software (54 %) – centralizace se netýká jen umístění aplikací, ale i jejich nákupu. Firma tak získá lepší přehled o tom, jaký software nakoupila, v případě většího objemu uživatelských licencí pak má i možnost získat od dodavatelů zajímavé slevy než kdyby pořizovala licence pro svoje zaměstnance po jedné.

4. Vyšší hodnota daná předvýběrem aplikací (53 %) – jak již bylo řečeno, aplikace v podnikovém app store jsou umístěny s ohledem na jejich přínos pro byznys. Pokud je tento výběr udělán dobře, mají zaměstnanci na jednom místě skutečně vše, co pro svoji práci na mobilních zařízeních potřebují. Nemusí tedy nic pracně hledat a zkoušet, ale mohou si být jisti, že stažené aplikace budou odpovídat jejich potřebám.

5. Menší náklady na správu (51 %) – i poslední výhoda je úzce spojená s principem centralizace, protože pokud je vše umístěné přehledně na jednom místě, není potřeba tolik práce s udržováním přehledu o používaných aplikacích, s jejich aktualizací a podobně. Zatímco běžně správa aplikací na přístrojích zaměstnanců mohla zaměstnávat i několik IT profesionálů ve firmě současně, app store si obvykle vystačí s jediným správcem, který se o něj navíc stará jen v části své pracovní doby. Tato osoba je ovšem klíčová, neboť právě její aktivní péče o app store rozhodne o tom, jak bude tento nástroj využívaný a jaké budou jeho celkové přínosy pro byznys firmy.

1 komentář u článku “Jaké výhody přináší vlastní podnikový app store?”

  1. Jiří Pavelec napsal:

    nulový, omezení zařízení iPhone je pro řádnou práci nepřekonatelné

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz