Nový zdroj napájení serveru může firmě přinést desetinásobek své ceny

redakce | 25.10.2013 | Aktuality, Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Náklady na provoz fyzických serverů, ať už ve vlastních prostorách nebo hostovaných, jsou z velké části tvořeny cenou za spotřebovanou elektrickou energii. Obzvláště v současné době, kdy ceny energií stále rostou, je na místě hledat řešení, které nám přinese úspory na platbách za spotřebovanou elektrickou energii u našich serverů.

Majitelé serverů jsou v rámci úspor energií, s jejich provozem spojených, často až kontraproduktivně vynalézaví. Jedni přemisťují své servery do datacenter na opačnou stranu zeměkoule, kde je aktuálně levnější elektrická energie, jiní riskují výpadky svých serverů provozováním ve vlastních firemních prostorách. To všechno může mít pro firmu negativní důsledky. Přitom je řada jednodušších a efektivnějších možností, jak na spotřebě energií ušetřit, a které je třeba vyzkoušet nejdříve.

Jednou z nich je výměna napájecího zdroje serverů v datacentru. Nový, kvalitnější a efektivnější zdroj stojí uživatele kolem 2 000 Kč, ovšem jeho přínos může být už v prvním roce (na jediném zařízení) až desetinásobný.

„V této věci jsme zaujali velice progresivní přístup, jelikož si uvědomujeme, že zdroje s vyšší wattáží jsou často mnohem efektivnější, zejména při nižších příkonech. Takový 600W zdroj dokáže serveru dodávat 150 W mnohem efektivněji, než podobný 300W zdroj, který se při takovémto výkonu dostává již na polovinu svého maxima,“ vysvětluje Jiří Dvořák, prodejní specialista pražského datacentra Coolhousing. Vyšší efektivita zdroje napájení tedy vede k úspoře elektrické energie a tedy úspoře v nákladech na ni.

Platby jen za spotřebovanou energii

Slova Jiřího Dvořáka zároveň naznačují, jaký může být rozdíl mezi reálnou spotřebou serveru a jeho štítkovou hodnotou. Zákazník pak zbytečně přeplácí skutečný energetický odběr svých hostovaných zařízení. Proto by na tento rozdíl měl být brán zřetel, což se v mnoha případech neděje. Účtování na základě reálné spotřeby energie je také podmínkou pro to, aby uživatel mohl ušetřit díky novému efektivnějšímu zdroji. S touto úsporou je tedy možné kalkulovat jen u vybraných hostingových společností.

Co se týče transparentnosti a účtování reálné spotřeby energií jde společnost Coolhousing (serverhousing.coolhousing.net) příkladem. Ta podle svých slov jako jediná využívá k měření reálné spotřeby speciálních „inteligentních zásuvek“, tzv. vnitrostojanových panelů ePDU od společnosti Eaton, a nejenom obyčejných elektrických měřáků. Účtování probíhá zpětně na základě třicetidenního průměru a následné škálovatelnosti zařízení po 10 W. Tato metoda je v současné době pro uživatele asi nejvhodnějším řešením. Zákazníci datacentra mají díky inteligentním zásuvkám také možnost vzdálené správy, online sledování příkonu a dalších parametrů skrze uživatelské rozhraní.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz