Přichází definitivní konec drátových pevných linek?

Martin Noska | 30.10.2013 | Aktuality, Internet a služby, Ostatní | Žádné komentáře

Investoři počítají ve svých plánech novostaveb čím dál méně se zaváděním klasických drátových pevných linek. Meziročně se ve flash průzkumu agentury AdLab pro drátové pevné linky vyslovilo o 7 % méně respondentů. Kromě nákladů na zavedení a udržení sítě se nově čím dál častěji objevuje i odpor k sekání zdí při přemísťování kabelů telefonu v místnostech. Drátové pevné linky se přitom také dají vyměnit za mobilní bezdrátové.

Přestože se penetrace pevných linek v České republice do loňského roku dlouhodobě snižovala, v letošním roce jde již o stagnaci a ustálení stále vysokého počtu zákazníků (téměř 2 miliony), jak domácností, tak firem, které pevné linky využívají.

Mezi převažujícími důvody pro nezavádění drátových pevných linek byl fakt, že pevná linka se dá dnes zřídit bezdrátovou formou (22,3 % dotázaných). Nepočítáme-li mobilní přístroje, do nichž se zasune prostá SIM karta jednoho ze čtyř mobilních operátorů, tak tuto službu oficiálním způsobem poskytuje pouze čtvrtý mobilní operátor Air Telecom, který přidělená čísla registruje i do jednotného záchranného systému. Pevná linka sice funguje v mobilní síti (CDMA) a je přenosná kdekoliv po bytě, nicméně je „oficiálně“ vázána na daný byt či dům. Odjet s ní samozřejmě mohou zákazníci klidně na chatu nebo s ním jet na procházku a nezmeškat tak důležitý telefon.

Mezi ostatními důvody pro nezřizování klasické drátové pevné linky pak respondenti uváděli možnosti spojení přes GSM síť (uváděli především zákazníci mezi 18-29 lety), zřizování satelitního spojení nebo neexistenci telefonní sítě v místě novostavby.

Přístroje pro pevné linky se neustále modernizují
V České republice žije zhruba 3,5 milionu obyvatel, kteří domácí či pevnou linku z různých důvodů potřebují, nevidí tedy důvod pro její zrušení a přechod čistě na mobilní služby, naopak si využívání pevné linky chtějí zpříjemnit.

Přestože v síti Telefónica dochází podle vlastních průzkumů k rušení pevných linek v desítkách tisíc ročně, v mobilní síti U:fon operátora Air Telecom dochází k připojování stále více domácích i firemních (pevných) linek, meziročně jde o desítky procent nárůstu. Počet zákazníků bezdrátových pevných linek v ČR a jejich růstový trend je i jeden z důvodů, proč se uvádí i nové moderní přístroje k těmto linkám. Příkladem může být bezdrátový přístroj Olive, který může uložit až 500 telefonních kontaktů, má větší kapacitu baterie a výkonnější displej. Nabízí také možnost posílat SMS zprávy, pouštět hlasitý odposlech či využívat funkci rychlé volby. Má v sobě také zabudovaný záznamník, uživatelů mohou využít také nové aplikace – budík, kalendář či stopky.

Pevné linky, zdá se, tedy mají stále v České republice své využití a budeme spíše svědky, jak se jejich technologie zlepšují a sledovat, co nového nám telekomunikační operátoři v této oblasti ještě přinesou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz