Proč více než polovina IT projektů ve firmách selhává?

Albert Ryba | 25.10.2013 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Podle aktuálního průzkumu společnosti Forrester je úspěšných jen 39 % interních IT projektů realizovaných ve firmách. Neúspěch podle analytiků reflektuje nefunkčnost buď celé a nebo části organizace, v níž jsou projekty realizovány, a kořeny je proto potřeba hledat zde.

Typickým příznakem špatného IT projektu je nespokojenost s výsledkem jak ze strany IT, tak i byznysu (obchodu), což je dáno i špatnou komunikací mezi těmito dvěma „světy“ – průzkum totiž upozornil na to, že intenzivní spolupráce a komunikace při realizaci projektů probíhá mezi IT a byznysem jen v rámci 43 % organizací.

Velký prostor pro zlepšení

Ačkoliv údaj 39 % týkající se úspěšnosti projektů vypadá jako nízký, podle analytiků Forresteru to není až tak špatné číslo a lze ho považovat za dobrý začátek (a výchozí bod pro snahu o zlepšení spolupráce a komunikace mezi IT a obchodem). Například jiné studie jako Chaos report od Standish Group ukázal, že plánované cíle splňuje jen 30 % interních IT projektů.

Dalším problémem jsou podle Forresteru koncoví uživatelé, tedy typicky zaměstnanci firem. Podle průzkumu celých 56 % zástupců dotázaných organizací považuje koncové uživatele za problematické proto, že neustále mění svoje požadavky v rámci realizace projektu. Polovina je pak přesvědčena, že firemní IT oddělení jsou zahlcena požadavky a musí toho dělat příliš mnoho najednou. 34 % dotázaných je přesvědčeno, že problémem je chybějící silné vedení projektů a dalších 34 % se odkazuje na chybějící talent zodpovědných pracovníků. Jen o něco menší počet, konkrétně 32 %, pak poukazuje na chybějící podporu ze strany vedení.

Mezi další zjištění patří fakt, že firmy často nedokáží rozlišit mezi tím, co je pěkné mít a co je nezbytné mít a často se zaměřují na projekty, které nejsou zcela nezbytné a nebo je komplikují poměrně náročnými požadavky. Ty pak dokážou původně snadné a jasné projekty mnohdy zcela pohřbít.

I pohled z opačné strany, tedy z hlediska byznysu na IT, není příliš povzbudivý. Podle průzkumu Forresteru je s fungováním firemního IT spokojenost nižší než 50 %. Navzdory této nízké spokojenosti je jen 25 % IT manažerů považuje za svojí hlavní prioritu modernizaci firemních aplikací a jen 20 % pak přikládá důraz zlepšení podnikové mobility. Také webové a mobilní nástroje pro zákazníky mají vážné mezery. Pouhých 20 % IT manažerů je totiž spokojeno s uživatelskou zkušeností spojenou se zákaznicky orientovanými webovými aplikacemi, které vznikly přímo ve firmě a u zákaznicky orientovaných mobilních aplikací je to jen 14 %.

Průzkum Forresteru byl proveden dotazováním 474 manažerů z firem různých typů a velikostí.

Doporučení pro zlepšení stavu

Forrester na základě zveřejněných údajů vypracoval sadu doporučení, jak poměrně neuspokojivou situaci zlepšit a eliminovat uvedené problémy. Zásadní je odstranění rozkolu mezi IT a byznysem, zavedení efektivní spolupráce mezi pracovníky z těchto dvou sfér a jejich sblížení. Toho má být docíleno i tím, že pracovníci z IT budou mít lepší povědomí o fungování byznysu a naopak.

Nelze počítat s tím, že technologie samotné vyřeší nefunkčnost některých částí organizace a je potřeba zapracovat na úzkém propojení na lidské a profesionální rovině. Je nutné podporovat myšlení zaměřené ne na části, ale na celek. S tím souvisí i snaha o maximální integraci aplikací a o jejich vývoj v kontextu celého směřování firmy, ne jen pro jediný konkrétní účel. Zaměstnanci podílející se na projektech musí vidět jasné cíle svého snažení a přínosy, jakých má projekt dosáhnout. Je nezbytné, aby rozuměli jak technické, tak obchodní stránce procesů a dokázali tuto vizi během realizace projektu udržet. Je také nezbytné myslet na koncové uživatele a zákazníky a při rozhodnutích brát v úvahu jejich potřeby a uživatelskou zkušenost. Právě to, jak výsledek projektu přijmou koncoví uživatele ve finále rozhodne o tom, zda bude IT projekt úspěšný a nebo selže.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz