Tile-IQ: Nové specializované koprocesory pro servery

Albert Ryba | 18.10.2013 | Hardware | Žádné komentáře

Nové čipy Tile-IQ od společnosti Tilera vybavené až 72 výpočetními jádry mají sloužit jako specializované koprocesory pro Hadoop, síťové aplikace či video a mají za úkol odlehčit x86 procesorům v serverech a uvolnit tak systémové zdroje pro běh dalších aplikací.

Společnost Tilera se již delší dobu zaměřuje na vývoj nízkoenergetických čipů optimalizovaných pro vysoce efektivní paralelní zpracování dat. Nově představené koprocesory Tile-IQ vychází z architektury použité u procesorů Tile-GX, které byly ohlášeny v roce 2009 a mohou fungovat i jako hlavní procesory v serverech (více o nich najdete v článku Multijádrové procesory Tile-GX poráží Intel i AMD). V některých datových centrech již ale byly právě starší procesory Tile-GX využity ve funkci koprocesorů pro x86 čipy, proto se jejich výrobce rozhodl vytvořit speciální řadu Tile-IQ, která je přímo navržena pro takovéto nasazení. Jedná se o modely s redukovanou instrukční sadou (RISC), které nativně podporují 64bitové instrukce, paměti typu DDR3 a gigabitový Ethernet. Vyráběny jsou zatím 40nm procesem, ale příští rok by měly přijít i energeticky efektivnější a výkonnější 28nm modely.

V koprocesorech je budoucnost

Podle Boba Douda, který pracuje ve společnosti Tilera jako ředitel pro vývoj procesorů, umožňují nové čipy Tile-IQ běh Hadoop aplikací až čtyřikrát rychleji a při desetinásobně lepším poměru výkonu na watt než běžné systémy bez koprocesorů. Koprocesor se připojuje do PCI-Express slotu a následně pak spolupracuje s hlavními procesory serveru.

Doud je přesvědčený, že tyto čipy odpovídají dnešním požadavkům na vysoce škálovaná datová centra, čemuž odpovídá i rostoucí zájem o konkurenční akcelerátory jako je Tesla od nVidie či Phi od Intelu. Ty přebírají od hlavních procesorů požadavky na specifické výpočty, čímž jim výrazně ulehčují jejich práci. Jak již bylo zmíněno, čipy Tile-IQ mohou sloužit i jako síťové procesory, které jsou v datových centrech využívána pro hloubkovou inspekci packetů, pro zajištění síťové bezpečnosti či pro vyrovnávání zátěže.

Prorazí Tilera na vysoce konkurenčním trhu?

Podle analytiků si lze představit řadu scénářů nasazení čipů Tile-IQ ve specifických aplikacích a v distribuovaných prostředích, nicméně jejich výrobce bude pravděpodobně čelit určité opatrnosti firem dané tím, že jeho jméno není zatím tak známé jako v případě zmíněné nVidie či Intelu.

Lze ovšem předpokládat, že se najdou experimentátoři, které čipy Tile-IQ ve svých datových centrech nasadí a pokud přinesou požadovaný efekt, mohlo by to podpořit jejich další rozšíření. Určitou výhodou je fakt, že řada linuxových aplikací (Hadoop, Apache, databáze MySQL či cachovací software Memcached atd.) již čipy Tilera oficiálně podporují a jejich nasazení by tedy nemělo by být v praxi nijak komplikované. Tilera také podporuje běžné programovací jazyky jako C++ a Java.

Ceny nových čipů Tile-IQ nebyly zveřejněny, ale předpokládá se, že Tilera nasadí poměrně agresivní cenovou politiku oproti svým konkurentům, aby na svoje řešení přilákala pozornost korporátních zákazníků a přesvědčila je alespoň ozkoušet svoje řešení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz