CyanogenMod installer: Snadná aktualizace Androidu

Albert Ryba | 13.11.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Společnost Cyanogen dostala v nedávné době finanční injekci a spolu s ní slíbila rozšiřování svých aktivit. A to hlavně směrem k oficiální nabídce aktualizací Androidu na starších přístrojích, které by mohly využít i korporace a méně technicky zdatní jedinci. Více najdete v článku Cyanogen bude nabízet aktualizace Androidu i firmám.

První ovoce nového snažení je zde a Cyanogen uvolnil na obchod Google Play nový CyanogenMod installer, který má umožnit mnohem snazší aktualizaci přístrojů s Androidem na současnou verzi 4.3 (a v budoucnu i na novější).

Právě nedostupnost nových verzí operačního systému je jedním z kamenů úrazu Androidu, neboť v provozu zůstává řada přístrojů se zastaralými verzemi tohoto OS. Zejména pro firemní klienty to může znamenat bezpečnostní problémy a v zájmu výrobců obvykle není aktualizace uvolnit, ale naopak přinutit zákazníky ke koupi zcela nového produktu. Cyanogen se tvorbou alternativních firmwarů zabývá již několik let, celkem byly staženy miliony alternativních firmwarů (firma hovoří o 9 milionech), jejich instalace ovšem dosud vyžadovala spíše určitý „hobbystický“ přístup, který obvykle zahrnoval nutnost rootovat aktualizovaný přístroj a potenciální ztrátu záruky.

Android 4.3 i pro nepodporované přístroje

To se nyní mění a CyanogenMod installer slibuje zautomatizování procesu aktualizace na úroveň, která by měla být snadno zvládnutelná prakticky každým. Pro aktualizaci je potřeba mít počítač s Windows, protože balíček obsahuje i software, který je nutné na tomto počítači pro úspěšnou aktualizaci spustit. Zajímavostí je, že Cyanogen již u svého aktualizačního softwaru nepodporuje Windows XP, ale pro jeho běh je vyžadována Vista, Windows 7 nebo Windows 8. Chystá se údajně i verze pro OS X od Applu. Vzhledem k tomu, že jde o první verzi installeru, je podporováno zatím jen několik řad přístrojů, konkrétně modely Google Nexus, Samsung Galaxy a HTC One. Kompletní seznam (platný k 13.11.2013) najde na konci článku a je pravděpodobné, že se bude nyní rychle rozšiřovat.

CyanogenMod installer umožní aktualizaci podporovaných přístrojů na CyanogenMod 10.2 M1 Release, který vychází z Androidu 4.3 (uživatelé novějších přístrojů Nexus na něj ovšem mohou upgradovat i oficiálně). Vývojáři Cyanogenu pak podle svých slov již intenzivně pracují na možnosti aktualizovat i na nejnovější Android 4.4 KitKat, nicméně souběžně rozvíjejí a zlepšují i Release 10.2. Co se týká Androidu 4.4, není zatím zřejmé, které přístroje tuto aktualizaci dostanou oficiálně, obecně se však předpokládá, že jich příliš nebude a že výrobci jej budou dodávat hlavně na nových přístrojích.

Aktualizace Androidu hračkou

Ačkoliv CyanogenMod installer má nabídnout jednoduchý postup aktualizace, výrobce upozorňuje, že i tak jde o proces zahrnující určitá rizika a že to není stejné, jako například instalovat novou aplikaci. Je doporučeno nejprve zálohovat všechna data, mít plně nabitou baterii, vypnout během aktualizace antivirový software a také používat kvalitní USB kabel pro připojení přístroje s Androidem k PC. V žádném případě není vhodné používat USB hub, který má negativní vliv na sílu signálu přenášeném po USB kabelu. Během aktualizace by se s přístrojem nemělo hýbat, aby nedošlo omylem k přerušení připojení k PC. Následně stačí jen sledovat instrukce, které instalátor píše. I tak jde v každém případě o značné zjednodušení oproti původnímu procesu instalace a pro Cyanogen se jedná o důležitý krok, který mu otevírá cestu pro výrazně větší rozšíření.

Podle řady komentátorů je pozice Cyanogenu již nyní poměrně silná a v následujících letech by se mohl vypracovat ve velmi významného hráče na poli alternativních firmwarů, který by mohl těžit hlavně ze zájmu korporátní klientely aktualizovat starší přístroje s Androidem na nejnovější verze. Zde se otevírá prostor i pro komercionalizaci těchto služeb. Právě po podobné službě byla mezi nejrůznějšími typy uživatelů značná poptávka a Cyanogen ji – zdá se – dokáže nyní úspěšně uspokojit.

Seznam podporovaných přístrojů k 13.11.2013

crespo Google Nexus S
crespo4g Google Nexus S 4G
maguro Google Galaxy Nexus (GSM)
toro Google Galaxy Nexus (Verizon)
toroplus Google Galaxy Nexus (Sprint)
grouper Google Nexus 7 (WiFi)
tilapia Google Nexus 7 (GSM)
flo Google Nexus 7 2013 (WiFi)
mako Google Nexus 4
manta Google Nexus 10
skyrocket Samsung Galaxy S II Skyrocket
hercules Samsung Galaxy S II Hercules
i9100 Samsung Galaxy S II (Intl)
i9100g Samsung Galaxy S II (Intl)
i9300 Samsung Galaxy S III (Intl)
d2att Samsung Galaxy S III (AT&T)
d2spr Samsung Galaxy S III (Sprint)
d2tmo Samsung Galaxy S III (T-Mobile)
d2usc Samsung Galaxy S III (US Cellular)
d2cri Samsung Galaxy S III (Cricket)
t769 Samsung Galaxy S III (T-Mobile)
jfltexx Samsung Galaxy S4 (Intl)
jfltespr Samsung Galaxy S4 (Sprint)
jfltecan Samsung Galaxy S4 (Canada)
jfltecri Samsung Galaxy S4 (Cricket)
jfltecsp Samsung Galaxy S4 (C Spire)
jfltetmo Samsung Galaxy S4 (T-Mobile)
jflteusc Samsung Galaxy S4 (US Cellular)
n7000 Samsung Galaxy Note (Intl)
quincyatt Samsung Galaxy Note (AT&T)
quincytmo Samsung Galaxy Note (T-Mobile)
t0lte Samsung Galaxy Note II (GSM LTE)
n7100 Samsung Galaxy Note II (GSM)
t0lteatt Samsung Galaxy Note II (AT&T)
t0ltetmo Samsung Galaxy Note II (T-Mobile)
l900 Samsung Galaxy Note II (Sprint)
m7ul HTC One (Unlocked)
m7tmo HTC One (T-Mobile)
m7att HTC One (AT&T)
m7spr HTC One (Sprint)

 

Zdroj: http://wiki.cyanogenmod.org/w/CyanogenMod_Installer

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz